سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کتاب خانه خانه فرهنگ ا.ج.ا. راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم افتتاح کلاسهای زبان فارسی

در روز دوشنبه مورخ 3/2/96 مراسم افتتاح دوره جدید کلاسهای زبان فارسی باهمکاری بنیاد سعدی و باحضور آقای پروفسور نوید اشرف  استاد دانشگاه مرکزی  پنجاب ،آقای تنویرحیدر مدیر انجمن ادبی ابلاغ، آقای دکتر کشمیری رئیس انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی ، اساتید و فارسی آموزان دوره های قبل و دوره جدید در محل خانه فرهنگ راولپندی برگزار گردید.

پس  از تلاوت آیاتی  چند از کلام ا... مجید ، نعت پیامبر اکرم (ص)  به فارسی توسط خانم ذکیه خاتون سروده شد. سپس دو تن از  فارسی آموزان  دوره متوسط اشعاری را به فارسی سرودند. در ادامه برنامه آقای مشیر جعفری استاد زبان فارسی  طی سخنانی به اهمیت زبان فارسی ، روش تدریس زبان فارسی و ضرورت فراگیری آن اشاره کردند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به میراث فرهنگی ، دینی، ادبی زبان فارسی اشاره و جایگاه زبان فارسی  در پاکستان را تشریح نمودند.

سخنران بعدی مراسم آقای پروفسور  نوید اشرف  استاد دانشگاه  مرکزی پنجاب  در سخنانی  به جایگاه و اهمیت زبان فارسی در منطقه آسیا  به ویژه شبه قاره پرداختند ،  و در ادامه اظهار داشتند  بسیاری از کتب برجسته مفاخر، اندیشمندان و فلاسفه بزرگ  به فارسی است بنا بر این آموزش و یادگیری  زبان فارسی  برای بهره برداری از گنجینه های با ارزش ادبی ،  فرهنگی که در ایران و پاکستان موجود است ضروری و از اهمیت ویژه  ای برخوردار است و در این  راه بایستی کوشش و تلاش  بیشتری  صورت پذیرد . آقای دکتر کشمیری  سخنران بعدی مراسم اظهار  داشتند زبان فارسی میراث مشترک ایران و پاکستان می باشدوزبان فارسی طی ادوار گذشته از طریق  عرفا واندیشمندان ایرانی به این منطقه آورده شد و زبان فارسی زبان دوم جهان اسلام است ، همچنین برای مطالعه  آثار بزرگانی  همچون سعدی شیرازی، حافظ ، مولوی ، خیام ، علامه اقبال  و  دیگر بزرگان ادب فارسی یادگیری  این زبان ضروریست  و بایستی فارسی آموزان در جهت یاد گیری  آن تلاش و کوشش  بسیار نمایند.

سپس آقای علی آقا نوری مسئول خانه فرهنگ ، با تبریک  عید مبعث  به مدعوین اظهار داشتند  زبان  فارسی  در منطقه شبه قاره  و پاکستان  از جایگاه ویژه ای برخوردار است ،  و آثار بسیار ارزشمندی از مفاخر  ادبی پاکستان  و عرفای بزرگ  این کشور به زبان فارسی است که در باب  عرفان کتاب کشف المحجوب حدود 1000 سال  پیش  نگاشته شده و آثار بسیار  زیادی به فارسی در کتابخانه  های پاکستان و مرکز  تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان نگهداری می شود.

همچنین  ارتباط و پیوند عمیقی میان زبان  فارسی و زبان اردو وجود دارد،  بطوریکه  حدود60 در صد واژه های زبان اردو به فارسی است و لذا  زبان فارسی  بخشی از هویت  فرهنگی ، علمی  و ادبی این سرزمین است .

ایشان در ادامه افزود، زبان فارسی خدمات بزرگی  به فرهنگ و تمدن  بشریت  کرده است و بسیاری  از میراث فرهنگی، و علمی ایران درحوزه های مختلف دینی، ادبی، اخلاق و عرفان  بوسیله زبان فارسی به دیگر جوامع منتقل شده  است و زبان فارسی ازپشتوانه تمدنی  چند هزار ساله برخوردار است.ایشان در ادامه اظهار داشتند، برای بهره برداری  و درک مفاهیم ارزشمند  آثار بزرگانی همچون علامه محمد اقبال، غالب دهلوی، مولوی، حافظ و دیگر بزرگان  حوزه ادب و عرفان  فراگیری و تسلط به زبان  شیرین  فارسی ضروری است.

همچنین فراگیری زبان  فارسی  موجب شناخت  تاریخ وتمدن  کهن ایران می گردد و همچنین این زبان عامل دوستی و پیوند بیشتر دو ملت ایران و پاکستان است.

در پایان این مراسم هدایایی به فارسی آموزان برتر دوره متوسط اهداء گردید.

 لازم بذکر است  در دوره جدید دو کلاس فارسی در سطوح مقدماتی و متوسط بزگزار می گردد.

***

 

 
 
 
 
 


١١:٣٨ - چهارشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٤٢٢    /    تعداد نمایش : ٢١١خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان ارتباطات اسلامی

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

film pakistan

کانال تلویزیون پاکستان

اردو خبرين

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 50601
Visitorsofday : 99
Visitorsofpage : 475550
Onlinevisitors : 11
PageLoad : 2.2656

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت