سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سمعی و بصری خانه فرهنگ ا.ج.ایران راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نشست ادبی باعنوان بررسی اندیشه های شیخ سعدی و محمد اقبال

به همت خانه فرهنگ در روزسه شنبه  مورخ 5/2/95 نشست  ادبی تحت عنوان " بررسی اندیشه های  شیخ سعدی و محمد اقبال لاهوری"  باحضور  جمعی از اساتید دانشگاهها ، شعراء، دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در محل خانه فرهنگ برگزارگردید.

در این نشست ، پس از تلاوت  آیاتی  از کلام ا... آقای  دکتر تنویر حیدر  مدیر انجمن ادبی  ابلاغ اشعاری  از اقبال  سرودند  و اشاره مختصری  در مورد این نشست  بیان کردند .

در ادامه آقای دکتر  کشمیری  استاد زبان و ادبیات  فارسی طی سخنانی گفتند، بعد از ابوالقاسم  فردوسی بزرگترین  شخصیت ادبی شیخ سعدی می باشد، و در حالیکه شخصیتها و مفاخر  ادبی بزرگی  غیر از ایشان هستند،  اما سعدی  جایگاه ویژه  ای دارد.آقای کشمیری سپس زندگینامه سعدی  را به اختصار بیان نموده و گفتند ، کتاب گلستان  سعدی دارای  مضامینی اخلاقی  و انسان ساز است و سپس  اشعاری از سعدی  سرودند.وی گفت زمانی گلستان در حوزه های علمیه پاکستان تدریس می شد، و در این کتاب سعدی  از حمد خداوند  شروع نموده و مسائل  اخلاقی  و اجتماعی  را بیان می نماید . آقای  کشمیری  "حمد خداوند" را در گلستان تشریح نموده و به توجه سعدی به علم و عمل اشاره  نمودند.

سخنران بعدی این نشست ، آقای  اقرارالحسن از اساتید برجسته زبان و ادبیات فارسی  با تبریک عید مبعث گفتند، شیخ سعدی به انسانها درس محبت ، مساوات و برابری  دادند لذا بایستی آموزه های  این شاعر بزرگ فارسی زبان را در زندگی  خود الگو قرار دهیم ، سعدی درآثار خود علیه حاکمان و سلاطین  ظالم سخن گفته است و در این ارتباط  توصیه  هایی به حاکمان می کند.

وی در ادامه گفت، اقبال نیز همچون سعدی به مسلمانان درس اخوت و مساوات  می دهد،  و بر پیروی از دین حق (اسلام) تاکید می کند، سپس  در ادامه  مشترکات سعدی و اقبال را تشریح نمودند.

سخنران بعدی آقای  دکتر زاهد حسن چغتایی اقبال شناس  و استاد اقبالیات دانشگاه اقبال طی سخنانی به ابعاد شخصیتی  اقبال اشاره  نمودندووجوه مشترک میان این دو شاعر بزرگ را تشریح نمودند وی افزود، اقبال همچون سعدی   عشق به پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع)  داشتند  و در اشعار خود توصیه های اخلاقی و اجتماعی  نموده اند ، همچنین  شیخ سعدی  با اشعار خود برای اصلاح امت تلاش بسیاری  کردند، و در پیروی از این شخصیتهای برجسته جهان اسلام،   افرادی همچون سرسیداحمد و دیگران برای اصلاح جامعه  تلاش نمودند و اقبال  خطاب به مردم مشرق زمین می گوید تازمانیکه  پایبند دین هستید رستگار و پیروزخواهید شد و  تفکر اقبال مبتنی برخود شناسی و خداشناسی می باشد .

آقای دکتر چغتایی در ادامه گفت بایستی برای معرفی شخصیت و افکار شیخ سعدی بیشتر کار شود ،  زبان فارسی  جایگاه ویژه ای در پاکستان دارد ،  و برای مطالعه  آثار بزرگانی همچون سعدی آشنایی با زبان فارسی یک ضرورت است.

در ادامه آقای دکتر کمیل قزلباش  استاد زبان  و ادبیات فارسی گفتند،  مشترکات بسیاری بین اقبال و شخصیتهای  بزرگ ادبی ایران همچون سعدی وجود دارد ، که مهمترین  آن عشق و توجه ویژه  به قرآن کریم  و سیره پیامبر اکرم(ص)  و اهل بیت (ع) می باشد و در این خصوص اقبال از سعدی تاثیر گرفته است ، از نگاه اقبال و سعدی در خصوص فلسفه عشق و عقل، در اصل عشق که همان عقل کامل است می باشد ، و عقل جزیی از عشق است، وجهاد اقبال  علیه طاغوت ، جهاد با قلم  بوده است و جهاد با قلم بسیار مهم و تاثیر گزار می باشد..


سخنران پایانی  مراسم آقای علی آقا نوری با تبریک عید مبعث به میهمانان گفتند، شیخ سعدی بعنوان یکی از بزرگترین  مفاخر ادبی ایران،  سهم زیادی  در حوزه ادب فارسی دارد ،  و در آثار خود  که به شعر و نثر فارسی است در عین سادگی مفاهیم بزرگ انسانی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی  را به زیبایی بیان می کند و وظایف  مردم و حاکمان را ترسیم می کند و اقبال  نیز همانند سعدی  آثارش  به شعر و نثر بوده و بخش  قابل توجهی  از نوشته ها و اشعار  او به فارسی است . مهمترین  خصوصیت و ویژه گی سعدی  و اقبال ،  خدا پرستی ، خضوع  در برابر  پروردگار  عالم و طرح صفات  جلال و جمال  خداوند  به زیبایی است و ستایش  ازپیامبراکرم(ص) واهل بیت(ع)  در آثار آنان بخوبی و زیبایی  بیان گردیده است  سعدی در نعت پیامبر گرامی به زیبایی به مقام  آن حضرت  اشاره می کند.

"فروماند از جمال محمد   سرنباشد به اعتدال محمد"

"قدر کمال و منرلتی نیست   در نظر قدر باکمال محمد"

نگاه سعدی به انسانها و خلق جهان توام بامهر بوده و او در واقع مبشر صلح و دوستی، کرامت انسانی، آزادی و انسان سازی است و می گوید :

"بنی آدم اعضای یک پیکرند   که در آفرینش ز یک گوهرند"

"چو عضوی بدرد آورد روزگار   دگر عضوها را نماند قرار"

و با احساس  مسئولیت نسبت به ناتوانان و مردم رنجدیده اشاره می کند.

"توکز محنت دیگران بی غمی   نشاید که نامت نهند آدمی"

و اقبال نیز همانند او نسبت به مردم و جوامع اسلامی ومشکلات مسلمانان توجه داشته و آرزویش پیشرفت و ترقی جوامع اسلامی بود .

ایشان در ادامه گفت: وجود سعدی سرشار از عشق و محبت است ،  عشق به پروردگار عالم و مخلوق. آثار سعدی سرشار از نصایح اخلاقی  و انسانی است ، توجه به همنوع، آزادگی ، دلیری و شهامت در بیان حقایق ، حق شناسی و فروتنی است ، و علاوه بر نصایح اخلاقی و رهنمودهای  ارزشمند به انسانها، وظایف فردی و خانوادگی ،  اجتماعی و سیاسی به کرات بیان می گردد.

لذا  در شرایطی  که متاسفانه در جوامع  اسلامی شاهد خشونت و افراط گرایی بنام اسلام هستیم و مردم بی گناه،  بدست گروههای  تروریستی و به نام اسلام  کشته می شوند بایستی با بیان اندیشه های انسان ساز  این بزرگان  به جهانیان نشان داد که اسلام دینی رحمانی است ، همچنین نسبت به انتقال تفکرات و تعلیمات این بزرگان به نسل جوان و دیگر اقشار تلاش  بیشتری صورت پذیرد .

 

ایشان در پایان بار دیگر از حضورهمه میهمانان تشکر و قدردانی کردند.

دانلود فايل : P1010218.JPG ( 205KB )


١١:٢٧ - پنج شنبه ٧ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٦٧٦٤٩٤    /    تعداد نمایش : ٢٥٥خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

سازمان ارتباطات اسلامی

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

film pakistan

کانال تلویزیون پاکستان

اردو خبرين

روزنامه های پاکستان
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 50604
Visitorsofday : 107
Visitorsofpage : 475558
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.3437

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت