سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
عنوان
ایران
سمعی و بصری خانه فرهنگ ا.ج.ایران راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اشتراک خبرنامه
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

خبرآیین بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی

در تاریخ بیستم مهر ماه نسبت ادبی بزرگداشت لسان الغیب شمس الدیه محمد حافظ شیرازی  باهمکاری انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی و باحضور دکتر محمد سفیر سرپرست  بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه ملی زبانهای نوین، دکتر کشمیری مسئول انجمن فارغ التحصیلان زبان فارسی، سرکار خانم دکتر چاند بی بی استاد زبان و ادبیات فارسی  دانشگاه سرگودها ، و جمعی از اساتید زبان و ادبیات فارسی دانشگاههای اسلام آباد و راولپندی و دیگر مدعوین در محل خانه فرهنگ برگزار گردید.

          پس  از تلاوت آیاتی چند از کلام ا... مجید  آقای دکتر کشمیری پیرامون زندگی و آثار خواجه حافظ سخنرانی نمودند و در بخشی از سخنان خود  به جایگاه حافظ را شبه قاره و پاکستان و همچنین ارادت مردم و مفاخر پاکستان نسبت به این شخصیت بزرگ ادبی اشاره کردند.

          دومین سخنران خانم رابعه کیانی استاد دانشکده فدرال دولتی اسلام آباد مقاله خود را با موضوع  بررسی جایگاه حافظ درجهان ارائه نمودند، ایشان در بخشی  از سخنان  خود بااشاره به محبوبیت جهانی حافظ اظهار داشتند. دیوان اشعار حافظ به 30 زبان زنده دنیا ترجمه و چاپهای متعدد است و علت آن اینستکه اشعار خواجه همیشه تازه گی  داشته و به موضوعات مورد نیاز جامعه بشری پرداخته است .

          سخنران بعدی این نشست  ادبی خانم دکتر عنبر یاسمین استاد دانشگاه ملی زبانهای نوین مقاله خود را با موضوع جایگاه عرفانی حافظ ارائه کردند ، ایشان در بخشی از سخنرانی خود اظهار داشتند عارف کسی است که علاوه بر شناخت نسبت به خداوند تبارک و تعالی ایمان به پرودگار داشته باشد و دارای معرفت کامل  بوده و اعمالی و زندگی، او  بر این اساس باشد که حافظ مصداق  این ویژه گی  بوده است ،  حافظ شنا خت  و عشق واقعی به قرآن کریم داشتند و با درک مفاهیم قرآن اشعار خود را می سرودند.

          سپس آقای نعیم قریشی از شخصیتهای فرهنگی راولپندی ضمن تشریح  جایگاه ادبی حافظ با سرودن اشعاری از این شاعر بزرگ،  اظهار داشتند برگزاری  برزگداشت حافظ و دیگر شخصیتهای  ادبی ایران  که جایگاه ویژه ای در جهان دارند باعث می گردد نسل جوان با این که به جامعه بشریت تعلق دارند آشنا شده و از سیره و زندگی  و افکار بلند آنان الگو بگیرند.

          در ادامه برنامه شاعره خانم ملکه رضوانه استاد زبان و ادبیات فارسی دانشکده پست گریجویت راولپندی اشعار زیبایی  از دیوان حافظ سروده  و مورد تشویق حضار قرار  گرفتند .

خانم دکتر چاند بی بی  استاد دانشگاه  سرگوده و حافظ شناس دیگر سخنرانی این مناسبت،  مقاله خود  را با موضوع حافظ شناسی  در شبه قاره ارائه نمودند . ایشان در بخشی  از سخنان  گفت ، حافظ در شبه قاره  از جایگاه ویژه ای برخور داراست ، و نخستین شرح در مورد دیوان حافظ سده  یازدهم  بنام مرج البحرین  نوشته شد که خیلی از حافظ شناسان بر آن شرح نوشتند و به دیگر شخصیتهای ادبی شبه قاره و پاکستان که در مورد حافظ بشرح نوشته  خانم چاندبی بی در ادامه اند اشاره نموده و گفتند در جهان بیشترین  کتاب در مورد حافظ در شبه قاره نگارش شده است و لذا  باعث گردید مردم این منطقه نسبت به خواجه شناخت و ارادت زیادی  داشته باشند  و اکثر  کسانیکه  در مورد دیوان حافظ شرح نوشته اند از ادبا و شعرای به نام پاکستان هستند، ایشان در پایان اشعار زیبایی از دیوان  حافظ سرودند.

          آقای دکتر محمد سفیر سخنران بعدی این مراسم گفتند پیام  حافظ عشق است ، عشق به معبود و پرودگار  عالم و عشق او در واقع حقیقی است، ایشان افزود دیوان حافظ  سراسر درس زندگی  برای مردم و جامعه بشریت می باشد و لذا همین ویژه گیها و اشعار  عمیق  خواجه باعث گردیده  تا در سراسر جهان نسبت به این شخصیت ارادت داشته و آثار ایشان توسط متفکرین و نویسندگان  و شعرا ترجمه و یا شرحی بر آن نوشته  و چاپ گردد ، همچنین مردم شبه قاره و پاکستان علاوه بر مولانا و سعدی علاقه بسیاری به این شاعر بزرگ ایرانی دارند.

          سخنران پایانی مراسم آقای علی آقا نوری مسئول خانه فرهنگ راولپندی  ضمن تشکر از حضور اساتید  و دیگر میهمانان در این مراسم ، اظهار داشتند امروز در واقع فرصتی است تا جامعه  ادبی ،  ایرانشناسان ، اساتید زبان فارسی  و ارادتمندان به این شاعر بزرگ علاوه  بر بزرگداشت لسان الغیب خواجه حافظ  شیرازی، زندگی،  اندیشه و مفاهیم بزرگی که در دیوان اشعار او مطرح شده است را  مورد بحث قرار دهند.

          ایشان افزود حافظ چیره دست ترین غزلسرای زبان فارسی است  و غزلیات او در برگیرنده همه ظرافتهای لفظی  و حامل اندیشه های یک ملت بزرگ است  و مهمترین  ویژه گی حافظ اینستکه  غزلیات و اشعار او از سوره های قرآن کریم تاثیر گرفته است و تاثیر قرآن در زندگی و دیوان اشعار او کاملاً مشهود می باشد و همچنین دیوان خواجه سراسر درس  زندگی است و حاوی پیامهای بزرگ اخلاقی به انسانها است .

          ایشان از سرودن اشعاری از حافظ در ادامه افزود، در جهان  متفکرین و شعرای  بزرگی متاثر از حافظ بوده اند، همچنین در شبه قاره  و پاکستان نیز در سده های گذشته و دوران معاصر آثار  و شرحهای بسیاری بر دیوان اشعار این شاعر نوشته شده است که بطور مشخص در سده یازدهم بمدت یکصد سال نه شرح بزرگ و کوچک  در منطقه پنجاب نوشته شده است.

حسن ختام این برنامه قرائت اشعاری  از غزلیات حافظ توسط  آقای دکتر مظفرعلی کشمیری بود که موجب تشویق حضار قرار گرفت.

 
 
 
 


١٢:٢٨ - جمعه ٢١ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٦٨٧٦٩٩    /    تعداد نمایش : ٩٥خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
تازه ها
پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

سازمان ارتباطات اسلامی

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

منجی بشریت

نشان اقبال و سعدی

خبرگزاری قرآنی

فارم خطاطی

گسترس زبان فارسی

دستور زبان فارسی

IRIB

کتابخانه

IRNA

ایرانیان خارج از کشور

فیلم سینمائی ایران

اردو خبرين

کانال تلویزیون پاکستان

روزنامه های پاکستان

تبیان سایت موسسه فرهنگی

آشنایی با شهر راولپندی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد
آمار بازدیدکنندگان
بازدید این صفحه: 48265
بازدید امروز : 196
بازدید این صفحه : 453400
بازدیدکنندگان آنلاين : 3
زمان بازدید : 1.9844

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت