چهارشنبه ١٧ آذر ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

آتش بازي*

 

نویسنده : محمدحسین باقری

 

                آتش بازي در كشور هاي مختلف جهان بصورت هاي گونا گون به مناسبتهاي مختلف برگزار مي گردد  كه در  مواردي شاهد آسيب ها  و خسارت هاي  جاني و مالي هستيم . شايد خبري كه در پيش روي خواهيد داشت تجربه ي خوبي در كاهش اين خسارت ها باشد.

 يك شركت خصوصي در كشور پاكستان تحت عنوان "شركت بازي با وسايل  آتش زا (Butt Brothers Fire Works  International) به فعاليت مشغول است. هر چند  اين شركت تنها 20 سال  پيش  بنيان نهاده شده  اما تاريخ  اين  شركت و مديران آن در امر نمايش و بازي با وسايل  آتش  زا  ريشه اي 300 ساله دارد. در اصل امر آتش بازي بر مي گردد به  بيش از 2000 سال قبل  كه داستان گسترش آن  به قرار ذيل مي باشد:

در حدود 2000 سال بيش  در كشور عجائب  يعني هندوستان  دو برادر به نام  هاي  "كورو"" و ""پاندو" براي تصاحب  منصب رياست  به نبرد بايكديگر  پرداختند  و به طرف هم لشكر كشي نمودند.

 در اين جنگ "كورو"  شكست خورد  و به همراه  سر بازان خود به رشته كوه هايي كه در چين قرار داشت پناه  برد. در آن ديار  گروهي از مردم چين وجود داشتند كه با آتش كارهاي زيبايي انجام مي دادند  اين مردم براي تامين موقعيت  و پيدا كردن راه از تيرهايي كه برسر آن آتش  نصب  كرده بودند استفاده مي كردند "كورو"  باديدن اين منظره جرقه اي از اميد دردلش جلوه گرشد  و در همان جابه صف آرايي  مجدد لشكر خود پرداخت و با كمك  اين مردم چيني  توانست اين گونه آتش بازي و تير اندازي را به سربازان خود آموزش  دهد  بلافاصله  بعد از آموختن  اين حرفه به سمت لشكر برادر خود يعني "پاندو" "برگشت  و حمله ي  جديدي را آغاز  نمود  و در بدو جنگ از ايده ي جديد استفاده  نمود  و لشكريان  " پاندو"  را با تيرهاي  آتشين  مورد حمله قرار  داد سپاهيان "پاندو"  كه براي اولين بار با چنين  حمله اي مواجه شده بودند ، در مدتي بسيار كوتاه تار و مار گشتند.  از آن پس  اين روش جنگي جزء اصول  نظامي  قرار گرفت. حتي "حيدر علي  و تيپو سلطان" نيز در جنگ  هاي خود عليه انگليسيها  از اين روش استفاده نمودند  تا اينكه  با اختراع  توپ هاي  دور برد و  وسائل  جنگي مدرن استفاده  از اين روش منسوخ گشت،  و جاي  خود را در مراسم  فتح  و جشن ها باز نمود و از آن پس  وسيله اي  گشت  نه براي كشتن و ناراحتي بلكه وسيله اي  براي شادي ها و خوشي ها.

 و اما بخوانيد  گزارش و مصاحبه ي ما با آقاي  "سليم رضابت" رئيس  سازمان  بازي با وسائل  آتش زا ( كارخانه ي بت)  اين كارخانه  در تمامي پاكستان به عنوان بهترين توليد كننده ي وسائل آتش بازي شناخته مي شود همان طور كه قبلاً اشاره  شد اين كارخانه نو بنياد است  . اما سازندگان  آن تجربه اي 300 ساله  دارند،  به گفته  آقاي  سليم رضابت  پدر  بزرگ  او در قرن  هجدهم  ميلادي  در هندوستان  كار خود را آغاز  نمود و به سرعت  با تشويق  مردم مواجه شد . به همين  علت  تهيه  "اگن بان = تيرهاي  آتشين"  سپاه مغول  به او سپرده  شد.  بعد از  او پسرش  شير  محمد بت حرفه ي پدر را ادامه داد.  در قرن  نوزدهم  در هندوستان  براي اولين  بار شير  محمد بت  تيره هاي آتشين انگين را به هوا پرتاب نمود . بعد  از  او عبدالغفور  بت پسر  شير محمد  به اين كار ادامه  داد.  پس از چند دكتر محمد صديق  بت در پاكستان  براي اولين  بار با اين  وسايل  به نوشتن  حروف  در آسمان  پرداخت،  به گفته  ي "سليم  رضا"  اين سازمان در كليه ي  كشورهاي  دنيا داراي  رسم و نام مي باشد  و تابه حال در بسياري از كشورها به اجراي برنامه پرداخته است در  آخر سوالي از ايشان  پرسيدم  كه جواب آن مي تواند  حرف  تازه اي براي گفتن  و فكر  كردن داشته باشد .  آقاي سليم رضا ،  آيا اين كار خطرناك نيست؟ سليم  رضا پاسخ داد،  ببينيد  آتش بازي و نمايش با آتش  به خودي خود خطرناك   نيست، خطر براي كساني است  كه بدون  آموزش ديدن به اين كار مي پردازند  هوا پيما،  كشتي ،اتومبيل وغيره  و هيچ  كدام  خطرناك  نيستند،  خطر هنگامي  ايجاد مي شود كه راننده  و يا خلبان و يا  و ملوان نا وارد باشد بنده  در كل عمرم با حادثه  اي مواجه  نشدم  و به گفته ي  اجدادم تا به حال در اين سيصد  سال حادثه ي  دلخراشي  براي هيچ  كدام از آنها اتفاق  نيفتاده است .

***

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2630
Visitorsofday : 4
Visitorsofpage : 596567
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.1921

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت