يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
کتاب خانه خانه فرهنگ ا.ج.ا. راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

حضرت شاه جيونه*

نویسنده:محمدحسین باقری

در شبه قاره هند ،گسترش  اسلام مرهون زحمتهاي علما، مشايخ و صوفيان  اين ديار مي باشد و در بين مشايخ و صوفيان  حضرت شاه جيونه  همانند گوهري درخشان خود نمايي مي كند پدر بزرگ  شاه جيونه  سيد جلال  الدين سرخ بخاري چنان  مبلغ بي باك و دليري  بود كه حتي به پادشاه خونخوار  مغول يعني چنگيز خان نيز  پيشنهاد  قبول اسلام را داد و  چنگيز خان  بعد از شنيدن اين پيشنهاد  بسيار خشمگين  شد  و دستور داد تا سيد جلال الدين را  در آتش بسوزانند اما از روي فضل و كرم  خدا ،  داستان ابراهيم  تكرار شد و آتش  بر آن عالم جليل القدر سرد و گلستان شد.  (تاريخ  اوچ شريف  عبدالرحمن) بعد از ديدن اين منظره ،  آن حاكم سفاك  به عظمت مقام سيد جلال الدين  پي برد و با رهنمود هاي او اسلام را قبول  نمود و اين از كارنامه هاي فوق العاده درخشان جد حضرت شاه جيونه  مي باشد.  در بين  تمامي صوفيان و مشايخ كسي به غير از سيد جلال الدين  نمي تواند ادعا كند كه فردي چون چنگيز خان را مسلمان نموده است.

نسب حضرت شاه جيونه بعد از هشت  واسطه به سيد جلال الدين  سرخ بخاري  و پس  از شانزده  واسطه  به  حضرت امام علي النقي  مي  رسد.

حضرت شاه جيونه  در سال هشتصد  و نود و پنج هجري (895 هجري) مطابق با هزار و چهار صد و نود و سه (1493ميلادي)  در يكي از ايالت  هاي هندوستان به دنيا آمد .

به گفته ي  بلال زبيري  تاريخ نويس :  هنگامي كه حضرت شاه جيونه به دنيا آمد پدر ايشان كه به مسافرت  رفته بود ،  در خواب ديد كه كسي مي گويد:  بر تو مبارك باد ! چرا كه  سومين چراغ خانه ي تو روشن گشت.  بعد از ديدن  اين خواب پدر شاه جيونه به سرعت به خانه ي خود برگشت  و پسر نو مولود  خود را بوسه  باران نمود و گفت:  به راستي  كه روحانيت  در اين بچه جلوه گر است ، و نام او را محبوب  عالم نهاد پدر  و پدر  بزرگ  حضرت شاه ،  سيد شاه اكبر و سيد زين  العابدين  از علما و مجتهد ين  بزرگ  عصر خود به شما ر مي  رفتند،  ايشان  از محضر پدر  و پدر بزرگ  خود كمال استفاده  را نمود كرامت ها و بزرگي ايشان از همان دوران كودكي جلوه گربود.

به گفته  ي  سيد زين العابدين پدر  بزرگ  حضرت شاه جيونه:

در وجود محبوب  عالم چنان  قوت و روحانيتي و جود داشت كه هر درسي اعم از ديني و غير ديني به او تدريس مي شد در كمترين زمان فرا ميگرفت.

از خصايص  ايشان اين بود كه هميشه  باوضو بودند.  خضوع  و خشوع  ايشان  در نماز  ضرب المثلي  بين مردم  آن زمان شده بود . به خاطر  مستجاب  الدعوه  بودن ،  هر روز بعد از نماز  مردم بي شماري  براي ديدن ايشان در مسجد صف مي  بستند.

پرفسور  دكتر عبدالطيف  مي گويد:

"در وجود حضرت شاه جيونه  علم و معنويتي  سرشار بود كه هر كس با ديدن ايشان مجذوب  و شيفته ي او مي شد . در  هر حركت حضرت شاه تعهد و تهجد ديده مي شد عالمي  بود با عمل و چيزي  را كه مي گفت،  انجام مي داد.

در سال نهصد و شصت  هجري  مطابق 558م  حضرت شاه جيونه روستا و محل  زندگي خود را به قصد تبليغ دين مبين اسلام ترك نمود آن زمان دوره ي پادشاهي جلال الدين  اكبر بود.

حضرت پس از كمي سفر به طرف لاهور  روانه گشت و در خواب جد  خود حضرت سيد جلال الدين  سرخ بخاري  را زيارت نمود و به دستور  جد خود به سمت غرب شبه قاره  عزيمت  نمود پس  از طي مسافتي  طولاني  در شهر " پيل پدرا"  اقامت  گزيد،  و در آنجا با كرامت  ها و نصيحت  هاي خود مردم آن ديار را به خود عاشق  و مجذوب  نمود پس  به شهر جنگ هجرت  نمود ،  اين شهر براي حضرت شاه بيگانه نبود و بوي  جد بزرگوار  خود  را مي داد ،  چرا  كه حضرت سيد جلال الدين  سرخ بخاري  پس  از هجرت  از  افغانستان  به اين شهر آمده  و در اينجا  به تبليغ  و تبيين دين اسلام پرداخت  قبايل  موجود در شهر جنگ  از مريدان  سيد جلال الدين  سرخ بخاري  بودند. به همين خاطر  حضرت  شاه جيونه  تصميم  گرفت در همين شهر  اقامت  گزيند و اينجا را مركز  تبليغي  خود قرار دهد  ،  ايشان در كنار درياي چناب  به سكونت  پرداخت  و پس  از مدتي اين شهر جز شهرهاي  مدرن و پيشرفته  محسوب شد.  و در همين  شهر بود كه نام  محبوب  عالم به حضرت شاه جيونه  تغيير يافت  در شاه جيونه  "مرل  راجپوت"  فرمانروائي  مي كرد اين فرمانرواي با ايمان  بعد از ديدن كرامت هاي  حضرت شاه جيونه  مسلمان گشت.

علاوه  بر مرل راجپوت تعداد كثيري  از ديگر بزرگان  نيز  بر اثر  تبليغات  حضرت شاه جيونه  مسلمان شدند  كه نام برخي از آنها  عبارتند از بهرواني جپي نول ، كهوكهر،  چوهر،  نسپال،  بهتي،  بلوچ، اكبر و رجو.

 از خصوصيات ديگر حضرت شاه جيونه اين بود كه او هميشه در حال راه رفتن با صوت  زيبا آيات قرآني را تلاوت  مي نمود و بسياري  از مردم با ديدن اين صحنه  مجذوب  حضرت شاه  جيونه  مي شدند.

پسر  حضرت شاه جيونه "سخي  حبيب"  نيز از اولياء بود. و از زيادي كرم ،  احسان و بخشش  مردم او را "  سخي حبيب"  مي خواندند. حضرت شاه جيونه  دوران هاي حكومت سكندر لودهي ، ابراهيم لودهي ،  ظهير الدين،  بابر نصير الدين ، همايون شاه سوري و جلال الدين  اكبر را درك نمود.

در انتها  ايشان در سال  907 مطابق 1567م در حال تبليغ دين مبين اسلام  دعوت حق را لبيك گفت: هر ساله 28 تا 30  بيساك (ماه هندي)  مطابق 10 تا 12 مي ،  مراسم سالگرد  و بزرگداشت  اين صوفي و عارف بزرگ  بر سر مزار ايشان  در شهر جنگ برگزار مي گردد.

مردم و ارادتمندان  اين بزرگ  مرد هر ساله  در اين  ايام گرد هم جمع مي شوند و با برگزاري  مراسم  هاي مختلف  يادش  را گرامي مي دارند.

****

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2649
Visitorsofday : 58
Visitorsofpage : 588702
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.4721

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت