يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

تاریخچه رادیو پاکستان

 

تحقیق و ترجمه : دکتر سیده چاند بی بی

 

 

 

صدای پاکستان – رادیو پاکستان

            صدای پاکستان در تاریخ 14 آگوست 1947م ، همزمان با استقلال پاکستان،  آغاز به کار کرد. در واقع بنگاه صدای سراسری هند مبدل شد به نام صدای پاکستان  و پایگاه  های  رادیویی در داکا،  بانگله دیش امروزی ، لاهور  و پیشاور  نخستین  مراکزی بودند که به عنوان رادیو  پاکستان به وجود آمدند نخستین بار صدای  "اینجا رادیو پاکستان  است" ساعت 12 شب13 و 14 آگوست 1947م توسط  سید مصطفی علی همدانی از مرکز لاهور  پخش  گردید. آیة شریفه "وقولوللناس حسنا " به عنوان آرم این اداره انتخاب شد. بعداً دولت نو بنیاد پاکستان اسلامی ضمن ترویج مراکز رسانه ها توجه ویژه ای به تأسیس مراکز دیگر رادیویی نیز  معطوف نمود و در سال بعد پایگاه  های رادیویی در شهرهای کراچی و راولپندی نیز دایر گردید و حتی در سال 1950م مرکز بزرگ در کراچی دایر شد. با توسعه آن، مرکز حیدر آباد در سال 1951م مرکز کویته ، در1956م ،پایگاه دوم راولپندی در1960م و یک مرکز فرعی  نیز در پیشاور افتتاح گردید.

در سال1970م در اسلام آباد آموزش امور رادیویی را آغاز کردند و در شهر مولتان نیز پایگاه رادیو تاسیس شد.

در 21 آوریل 1973م بخش بین المللی رادیویی جهت استفادة پاکستانی های مقیم خارج  از کشور  آغاز به کار کرد، طی دو سال بعد در شهرستان های خیرپور سند و بهاولپور نیز رادیوبنانهاده شد.اینک شهرستان های دیره اسمعیل خان،خضدار و فیصل آباد نیز با امکانات انتشار صدا مجهز شده اند.

کانال مادر رادیویی در کراچی قرار داشت. این رادیوی مادر پایگاه های تابعه ای در سبی و ایبت آباد نیز داشت و از این طریق دور ترین نقاط کشور مانند لورالایی ،چترال، و ژوب نیز تحت پوشش اخبار واطلاعات روز رادیویی قرار گرفت. قدم بعدی کامپیوتری  کردن سیستم رادیویی بود که اینک مردم می توانند از طریق اینترنت نیز اخبار روز و اطلاعات جدیدی  را دریافت  کنند.

        در اکتبر سال 1998م رادیوی پاکستان خدمات F.M را آغاز نمود و از سال 2002 الی 2005م در اسلام آباد ، گوادر ،  میانوالی ،  سرگودها،  کوهات ، بنو و میتهی  نیز کانال  های رادیویی F.M  شروع به فعالیت کرد.

      خدمات متفرقه ای که از سوی  سازمان  صدای پاکستان ارائه  می شود  عبارت اند از:

·       خدمات داخلی (شبکه درون کشور)

·       خدمات جهانی (برای پاکستانی های  مقیم خارج از کشور)

·       خدمات خارجی

·       اخبار سراسری پاکستان

·       شبکه خبری  و حوادث جاری

·       صدای قرآن (شبکه مذهبی)

·       F.M-1 خدمات صوتی در شهرستان ها و نواحی  مهم

·       FM-93

·       آرشیو صداهای ملی

        اخبار پاکستان

            از طریق خدمات خبری روزانه 149 بولتن اخبار به31 زبان در سطح محلی کشوری و بین المللی پخش می گردد که اخبار سیاسی ، تجاری ، ورزشی و وضعیت هوا را شامل می شود.

    رادیو پاکستان

          پایگاه رسمی  شبکه  سراسری  بین المللی پاکستان  است. سازمان  رادیو پاکستان  از همان  اول چنان  غنی  بود که حتی 2 سال بعد از استقلال کشور  توانست انتشار صدا در سطح  بین المللی را آغاز نماید.چون از دیدگاه استراتژیکی پاکستان در همسایگی چین، هند و کشورهای  خاور میانه و آسیای  مرکزی  قرار داشته است،بسیار لازم بود که رادیو پاکستان از طریق شبکه خدمات خارجی پیام دوستی و برادری و امنیت را برای جهان و به ویژه، برای همسایه  های پیش پخش کند. برنامه های شبکه خدمات خارجی را برمحور ابلاغ  موضع سیاسی، بین المللی  وسیاست های خارجی کشور  مطرح نمودند،  هدف دیگر انتشار  اطلاعات  هنری ، فرهنگی، تاریخی، و ارزش های اجتماعی عمومی جامعه پاکستانی  برای شنوندگان خارجی  بوده تا احساسات دوستی و برادری ودیگر خواهی وتفاهم را ایجاد نمایند.هدف دیگر انتشار اطلاعات  هنری، فرهنگی،  تاریخی و ارزش های  اجتماعی عمومی جامعه پاکستانی برای شنوندگان خارجی است. در آغاز  این برنامه ها به 16 زبان از جمله انگلیسی ، چینی ، دری، پشتو، هزارگی ، فارسی ، هندی ، گجراتی، تامل، سنهاله ، نپالی، ترکی ، روسی، ترکمانی ، عربی و بنگالی  پخش می گردید که امروز  تعداد آنها به 33 زبان رسیده است و برنامه حاضر نیز یکی از فعالیتها ی همین شبکه است . ناگفته  نماند که در برنامه های داخل کشور نیز برنامه ها تقریباًً به تمام زبان های رایج در نکات مختلف کشور پخش می گردد مانند زبان های ، اردو، پنجابی ، انگلیسی ، سرائیکی ، سندی ، پوتواری، بلوچی، پشتو، براهوی، هندکو، هزارگی ، کوهستانی، واخی، دری،  شینا، چترالی  بلتی ، کاشمیری، بروشسکی، گوجری و پهاری.

       فهرست پایگاه های محلی و جهانی

·       خدمات بین المللی

·       شبکه  خدمات خارجی

·       شبکه پایتخت کشور ، چهار پایگاه اصلی دارد.

·       رادیو پاکستان اسلام آباد

·       صدای قرآن

·       F.M.101

·       F.M.93

ایالت سند

1-   رادیو پاکستان کراچی

2-   رادیو  پاکستان حیدر آباد

3-   رادیو  پاکستان لارکانه

4-   رادیو  پاکستان خیرپور

5-   F.M.101 کراچی

6-    F.M.101 حیدر آباد

ایالت پنجاب

1-   رادیو پاکستان لاهور

2-   رادیو  پاکستان راولپندی

3-   رادیو  پاکستان مولتان

4-   رادیو  پاکستان بهاولپور

5-   رادیو  پاکستان فیصل آباد

6-    F.M.101 لاهور

7-   F.M.101 فیصل آباد

8-   F.M.98  راولپندی

9-   F.M.101 سیالکوت

10-    F.M.101 سرگودها

11-    F.M.101 میانوالی

ایالت سرحد

1-   رادیو  پاکستان پیشاور

2-   رادیو  پاکستان دیره اسمعیل خان

3-   رادیو  پاکستان ایبت آباد

4-   رادیو  پاکستان چترال

5-   F.M.101 بنو

6-    F.M.101 کوهات

ایالت بلوچستان

·       رادیو  پاکستان کویته

·       رادیو  پاکستان سبی

·       رادیو  پاکستان خضدار

·       رادیو  پاکستان تربت

·       F.M.101 کویته

·       F.M.101 گوادر

مناطق گلگیت بلتستان و کشمیر جامو و آزاد

·       رادیو  پاکستان گلگیت

·       رادیو  پاکستان اسکردو

·       رادیو  پاکستان مظفر آباد

·       رادیو  پاکستان میرپور آزاد کشمیر

 

                                                    برنامه های رادیویی پاکستان

        امروز رادیو پاکستان بیش از 31 پایگاه در نقاط مختلف، مشغول به فعالیت   هستند، برنامه  های متفاوتی به 21 زبان پخش می کند که روزانه جمعاً300 ساعت را شامل و تقریباً 80% کشور و بیش از 96 % مردم را در بر می گیرد. نصف این زمان برای پخش برنامه های  آموزشی وعلمی و نصف آن به برنامه های تفریحی  اختصاص می یابد. همة برنامه ها برای جلب توجه شنوندگان مختلف  مشتمل بر اطلاعات، علمی و تفریحی از جمله موسیقی وغیره است. میزان موضوعات کیفی برنامه ها به شرح زیر است.

     برنامه  های موسیقی 48% ، برنامه  های مذهبی 5/12%، اخبار و رویداد های جاری 25%، برنامه های ویژه  با نوان، کودکان  و کارگران 5%، دانشجویان و نوجوانان 3% ،برنامه های مخصوص نظامیان 2%، برنامه های مخصوص روستائیان کشاورزان  وغیره 10%، نمایشنامه  ها و سناریو ها 2% ،تبلیغات تجاری2% ،علوم،  فناوری  و بهداشت 2 % ،ورزش 5/2%  رادیو به  برنامه های ورزشی  توجه ویژه  ای دارد زیرا ورزشکاران  پاکستان خصوصاً کریکیت بازان و ورزشکاران  اسکواش در سطح  جهانی  قهرمانی  خود را ثابت نموده  و جهانگیر خان و جان شیر خان سال ها مدال جهانی  اسکواش را از آن خود ساخته اند .

برنامه های موسیقی

       برنامه های تفریحی رادیو پاکستان به خصوص موسیقی،از پرفروش ترین برنامه هاست این برنامه ها را نوازندگان و خوانندگان زبردست و صاحب شهرت جهانی در زمینه های کلاسیک و فولکلور اجرا می کند.اغلب هنر وران  نامدار امروز نخست در پشت بلندگوی رادیو قرار گرفته و آموزش خود را از آن جا شروع کرده اند. حتی در دهه های 50 و 60 م برجسته  ترین نمونه های  موسیقی  سینمایی  نیز از طریق  رادیو ترتیب یافته است.

غزل و موسیقی کلاسیک  نیز از طریق رادیو به مقام  والایی رسیده است. نصرت فتح علی خان. خواننده  معروف و قوال  نامی صاحب شهرت  جهانی  نیز فعالیت های خود را از رادیو آغاز نموده است. صدای سحرآمیز وی دنیا را مبهوت ساخت،پیترگیریل وپرل جیمز(Pearl Jeams) موسیقی دانان  پاپ انگلیسی  باهمکاری  نصرت فتح علی خان در سال 1996 م  شاهکاری به نام "مرده راه می رود" را مطرح  کردند و این صفحه  موسیقی  از محبوبیت  ویژه ای برخوردار شد،  او در آسیای  جنوبی  سفیر فرهنگی پاکستان  بود . بعضی از کشورهای جهان زندگینامه  و موسیقی، به ویژه قوالی های  نصرت فتح علی خان  رامرتب و حتی روی آن کار کردند.

آرشیو صوت و موسیقی:

       آرشیو موسیقی رادیو  پاکستان  بزرگ ترین ذخیره موسیقی را دارد که حاوی بیش  از 22 هزار  نوار صوتی اعم از شعر و آواز و آهنگ های مختلف دارد. علاوه  بر آن، هزاران نمونه از غزل، ترانه ، قوالی، نعت، نیز موجوداست. خوانندگان معروف  این شاهکارهای شعری عبارت بودند  از: اقبال بانو،  فریده خانم،  مختار بیگم،  نذیر بیگم ، نسیم بیگم، رونا لیلی، زاهده پروین، ملکه پکهراج، مهدی حسن، سلیم رضا، غلام علی، امانت علی خان،  نصرت فتح علی خان،  استاد برکت علی خان،  محمد کلیم ، حبیب ولی محمد،  اس بی جون، غلام عباس، اعجاز حسن  حضروی و صدها هنرمند چیره دست، آرشیو هنر موسیقی پاکستان درآسیا کم نظیر است . همچنین ضبط قرائت های قرآن توسط قراء معروف جهان نیز جزو آرشیو  رادیو پاکستان است. تفاسیر قرآن با حرف و صوت به زبان های اردو و کشمیری ،  توسط مفسران نامی و صدها  صفحه قوالی  قوالان معروف  نیز در این گنجینه وجود دارد.

          معروف ترین شاهکار شعری علامه  اقبال  باعنوان "شکوه وجواب شکوه" که توسط مرحوم ملکه ترنم نورجهان خوانندة معروف به زبان اردو اجراشد، توسط "ام کلثوم" ،خوانندة نامی مصری به زبان عربی به اجرا درآمد. این اثر باکیفیت عالی ضبط و حفظ آن نیز یکی از گنجینه  های کارنامه رادیو پاکستان به شمار می آید.

 

***

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4888
Visitorsofday : 99
Visitorsofpage : 588743
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 3.0102

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت