يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

بسم الله الرحمن الرحیم

زبانهای پاکستان

پاکستان، کشوری که به نام اسلام پایه گذاری گردیده و از همین رو جمهوری اسلامی پاکستان نامیده شده است.

دراین کشورمردم با فرهنگ و زبان های مختلف زندگی می کنند و می توان گفت که هر منطقه وهرایالت در این کشورزبان وفرهنگ خاص خود را داراست .

زبان رسمی و نوشتاری پاکستان: زبان رسمی این کشوراردو و زبان نوشتاری انگلیسی می باشد.

رسم الخط زبان اردو: رسم الخط زبان اردو مانند عربی و فارسی است و حروف الفباء دراین زبان بیشتراز آن دو زبان و حدود سی وچهار حرف می باشد که همان بیست وهشت حرف عربی و چهار حرف فارسی (گ-پ-چ-ژ) و دو حرف دیگر است. دراین زبان بیشتر لغات برگرفته شده از زبان های فارسی ،عربی وانگلیسی هستند و شاید به همین خاطرزبان اردو را زبان  لشکری (زبانی که از زبان های مختلف تشکیل شده است) می نامند.

در گذشته زبان مردم شبه قاره "سنسکریت" بوده است که به مرور زمان با ورود لغات جدید از زبان های دیگر شکل جدیدی به خود گرفته و دچار تغییر ساختار گشته است. در حال حاضر زبان اردو بیشترمتاثر از زبان انگلیسی است در حالیکه اصل زبان پیشتر از فارسی و عربی تشکیل شده بود.

ایالت های پاکستان: پاکستان به چهار ایالت پنجاب ،ایالت سِند، ایالت بلوچستان، ایالت خیبرپختون خواه (که قبلا به نام سرحد شناخته می شد) تقسیم می شود.علاوه بر این چهار ایالت، کشمیر ومنطقه شمال پاکستان که به نام های گیلگیت وبلوتستان مشهور هستند نیز جزء این کشور محسوب می شوند. کشمیر منطقه ی مورد نزاع میان هند وپاکستان است.

1.ایالت پنجاب                                      

این ایالت بزرگترین ایالت پاکستان ازجهت جمعیت بوده و قلب پاکستان نامیده می شود .

پنج رودخانه ی پاکستان در همین ایالت و در منطقه ای به نام " اتک" به یکدیگر متصل می گردند. به همین دلیل این ایالت پنجاب نامیده شد که دراصل "پنج آب" بوده.

زبانی که در این ایالت به کار می رود پنجابی نامیده می شود .

زبانهای ایالت پنجاب : پنجابی، سرئیکی، پتهواری، پهاری

 1.پنجابی : از جمله زبان های قدیمی می باشد که دراواخر قرن شانزدهم به صورت  یک زبان کامل مورد استفاده قرار می گرفت.

رسم الخط زبان پنجابی : رسم الخط این زبان مانند رسم الخط فارسی و اردو می باشد.لهجه این زبان نیز به زبان اردو نزدیک تر بوده و هم اکنون در دانشگاه های پاکستان تدریس می شود.

شعـرای مشهــــــور پنجابی زبان:

 شاه حسین، دمورجهنگی، حافظ برخوردار، سلطان باهو، بلهـــــــــــه شاه، شاه جهان مقبل، وارث شاه، هاشم شاه، میان محمد بخش، خواجه غلام فرید.

سرائیکی:  این زبان در ملتان، دیر اسماعیل خان، لیّه، بهکر، میان والی، دیر غازی خان مورد استفاده قرار می گیرد.به دلیل شیرین بودن این زبان مدح و مصیبت اهل بیت صلوات الله علیهم به همین زبان خوانده می شود. به دلیل زیباتر بودن این زبان نسبت به زبان اردو، پذیرش عام یافته و همه مردم آن را می فهمند.

2. رسم الخط سرائیکی: رسم الخط زبان سرائیکی مانند زبان اردو بوده زیرا این زبان از اردوتخلیق شده است.

شعـرای مشهــور ســـرائیکی زبان:حضرت خواجه غلام فــــــرید، مولوی نورالدین مسکین، ولایت حسین سیّد، محمد متها، منشی تیغ علی کمتر، مبارک شاه، شاه نصیرالدین نقش بندی، نصیرالدین خرم، محمد مسکین بی کس، نوروز، مولانا نور محمد کهتر، الله دیوایا پرجوش، یتیم، صالح محمدصالح وفقیر بخت.

3. زبان پتهواری: این زبان در خطه "پتهوار" نزدیک پایتخت پاکستان مورد استفاده قرار می گیرد.این زبان دارای خط الرسم نبوده و لهجه آن به زبان پنجابی نزدیک است.

4. زبان پهاری: این زبان نزدیک به مرز کشمیر بکار می رود و لهجه آن به زبان های پتهواری، پنجابی و اردو خیلی نزدیک است. این زبان نیز دارای خط الرسم نمی  باشد.

2.ایالت سند

ایالت سند به نام باب الاسلام شناخته می شود زیرا مبلغین اسلام از همین ایالت وارد کشور شده بودند و به تبلیغ دین پرداختند. در این ایالت بیشتر از زبان سندی استفاده می شود.این زبان حدود پنجاه وچهارحرف الفبا دارد که این حروف بیش از بیست و شش حرف زبان عربی می باشند.این زبان امتیاز خاص اوّلین ترجمه قرآن کریم را به خود اختصاص داده است.

رسم الخط سندی:به علت تاثیر پذیری از زبان عربی رسم الخطی شبیه به آن زبان یافته است وهم اکنون در دانشگاه های پاکستان تدریس می شود.

شعـــــرای مشهـــور ســــندی زبان

شاه عبدالطیف بتهائی وشاعرهفت زبان که به سچل سرمست مشهور است.

3.ایالت بلوچستان

این ایالت ازنظر مسافت بزرگترین واز جهت جمعیت کوچکترین ایالت پاکستان است. چندین زبان دراین ایالت مورد استفاده قرار می گیرد: بلوچی، هزاروی، بروهوی و زبان پشتو.

 1.زبان بلــوچی: لهجه و رسم الخط این زبان مانند زبان فارسی است.ازآنجایی که این زبان در منطقه سیستان وبلوچستان ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد،یک زبان مشترک بین ایران و پاکستان محسوب می گردد.

 رسم الخط ولهجه بلــوچی: رسم الخط  و لهجه ی بلوچی به فارسی نزدیک بوده و به همین دلیل این زبان را فارسی باستان نیز می نامند.

شعـرای بلـوچی زبان:    حانی، شه مرید، ملابوهیرعبدالنبی، ملا فاضل، حضرت مست توکلی  و جوانسال بگتی.

2.زبان هزاروی: این زبان در کویته استفاده می شود .که به نام "هزاره در علمدار رود "مشهور است. مردم این منطقه شیعه اثناعشری بوده و به همین زبان هزاروی صحبت میکنند.این زبان ادبیات مشخصی ندارد.

3.زبان بروهوی: این زبان ادبیات مشخصی ندارد و بیشتر در قلات دوژن مورد استفاده قرار می گیرد وعلاوه براین درمکران، خاران، چاغی، کویته، کچهی، کراچی، سند، و مناطق جنوبی افغانستان وشرقی ایران هم مورد استفاده قرار می گیرد.

رسم الخط زبان برهوی: این زبان هم رسم الخط فارسی دارد.

شعــرای برهــوی زبان: مولانا عبدالله درخانی، قومی سردار، ریکی، قیصرخان فقیر زئی، علی دوست، نادر قنبرانی، عسکری بلوچ، حاجی گل محمد شکوی، محمد موسی طور، فتح محمد سالری ، محمدعمردین پوری، عبدالقادرشاهوای، میر اکمل مینگل، فیض فقیرجمالی.

4.زبان پشتو

زبان مهاجران افغانی ساکن پاکستان است.

رســم الــخط زبان پشــتو:  رسم الخطی شبیه به رسم الخط زبان فارسی دارد.

 

4.ایالت خیـبر پختون خواه:

این ایالت واقع در شمال غرب پاکستان و نزدیک به  شهر کابل است، از همین رو مردم این منطقه بیشتر از زبان پشتو استفاده می کنند. زبانهای دیگری همچون کهوهار و هندکو نیز در این منطقه استفاده می شود.

1. زبان پشــتو که در زبان انگلیسی"Pashto"نوشته می شود: زبانی قدیمی است و به کسانیکه این زبان را مورد استفاده قرار می دهند و نزدیک مرز افغانستان وپاکستان زندگی می کند "پتهان"  گفته می شود که ایشان این زبان را "پشتون "یا "پختون"می نامند..این زبان در سوات، بنیر، چترال، هزاره، مردان، پیشاور، کوهات، بنون، دیر اسماعیل خان استفاده می شود.

شعـرای پشـتو زبان:   خوشحال خان ختک، رحمان بابا، نورالدین، محمد دین، برهان، گل محمد، احمد گل، حمید گل، اکبر شاه، نواب خان، نورشاله، طالب گل و تعدادی از شعرا که به نام "اخوند" مشهوراند.

2. زبان هنــدکـو: این زبان در هزاره یکی از منطقه پشاور و در دیر اسماعیل خان مورد استفاده قرار می گیرد ولی ادبیات مشخصی ندارد.

شعــرای هــندکـــویی زبان: محمد دین ماهیو، غلام محمد گامون، شیر غلام، سردارغلام خان براده، سائین احمدعلی، سیفی شاه، جگر کاظمی، غلام رسول گهائل، اف آر برق، مضمر تاتاری، رضا همدانی، فارغ بخاری، جوهر میر، خاطرغزنوی، شمیم پهیروی، فرید عرش، خالد خواجه.

3.زبان کهوهار: این زبان در چترال منطقه ای در خیبر پختون خواه مورد استفاده قرار می گیرد ولی ادبیات مشخصی ندارد.

شعرای کهــوهاری زبان:   اتالیق محمد شکورغریب، مولانامحمدسیرسیر، شاهزاده تجمل شاه محوی، جین، ودری، صوفی نظام الدین، شاهزاده محمد حسام الملک، باباچمرایوکن، امیر گل.

کشـــمیر:    

       دراین منطقه بیشتر زبان کشمیری بکار می رود و به دلیل ترویج دین واشاعه اسلام به دست ایرانیان، آثار فرهنگ این کشور کاملا به چشم می خورد.

 بلتستان:                                                                                   

      این منطقه در شمال پاکستان واقع و از شمال به چین، از جنوب به کشمیر و از شرق به کوهای لداخ می رسد. در این منطقه از زبان بلتی استفاده می شود.این زبان به دلیل ترویج دین وتبلیغ مذهب بدست مبلغین ایرانی متاثر از فرهنگ ایرانی است.در سال 1550 میلادی سیدعلی طوسی وسید ناصرطوسی به جهت انجام فریضه ترویج دین از راه چینی ترکستان وارد این منطقه شده اند.در این منطقه زبان بلتی وزبان بروشکی مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان بلــتی: این زبان بخشی از زبان تبتی است که به مرور زمان با زبان های عربی و فارسی تلفیق یافته است.

شعــرای بلـتی زبان:   محب علی، راجه محمد علی شاه صبا، فدا حسین شمیم بلتستانی، کاچو شجاعت، علی خان شجاع خپلو، حشمت علی کمال الهامی، غلام حسن حسنی، محمد علی خان واحد مرحوم، غلام محمد بسمل، غلام مهدی مرغوب، غلام حسن طالب ، راجه حمد حسین کلیم، محمد حسن حسرت، غلام محمد مهدی شاهد، کاچو تهوار علی خان وزیری مرغوب، محمدعلی شاه.

 زبان بـــروشکی:در هنزه مورد استفاده قرار می گیرد.

زبان شینا: این زبان در تمام گیلگیت مورداستفاده قرارمی گیرد.

 شعـرای شینا زبان:

خون محمد رضا، وزیر احمد خان، پیرغلام نصیر چلاسی، راجی رحمت نطره، جمشید دکهی، عبدلله ملنگ، غلام نبی وفا، گوهر علی گوهر، جان علی ، اکبر حسین اکبر، فضل الرحمان عالمگیر، رحمت جان ملنگ، محمد امین ضیاء و عبدالخالق لون تاج.

والسلام

*****

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 4596
Visitorsofday : 97
Visitorsofpage : 588741
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 3.2892

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت