دوشنبه ٠٣ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

بسم الله الرحمن الرحیم

محدوده جغرافیایی:

 شهر راولپندی بزرگترین شهر  بعد از شهرهای کراچی و لاهور واقع در منطقه "پوتوار" و همجوار شهر اسلام آباد، پایتخت پاکستان می باشد. این شهر در شمال ایالت پنجاب و در 275 کیلومتری شمال غرب شهر لاهور واقع گردیده است و به عنوان بخشی از این ایالت، امورانتظامی و قضائی خود را به طور مستقل به عهده دارد.وسعت این شهرحدود 154 کیلومتر مربع است و دفاتر مرکزی ادارات دولتی و غیردولتی و مقر فرماندهی کل قوای ارتش پاکستان هم در این شهر قرار دارد. این شهر همجوار اسلام آباد پایتخت بوده و برادر دوقلوی آن خوانده می شود. اسلام آباد در گذشته بخشی از راولپندی محسوب می شد ولی بعد از انتقال

پایتخت به آن منطقه، تبدیل به شهری مستقل گردید و از راولپندی جدا شد. 

جمعیت این شهر:  این شهر  در سال 1950  میلادی  کوچکتر  از  شهرهای حیدر آباد و مولتان بود ولی با تغییر پایتخت به اسلام آباد( درسالهای1959تا1969)، شهر راولپندی نیز در اقتصاد پیشرفت کرد و جمعیت این شهر از صد و هشتاد هزار نفر در سال 1947 به چهار و نیم میلیون نفر درسال2010 میلادی رسید و هم اکنون جمعیت این شهر بر اساس آخرین آمارگیری سازمان آمار و ارقام ایالت پنجاب بیش از پنج میلیون نفر می باشد.

جمعیت این شهر براساس مذهب به دو بخش تقسیم می شود: مسلمان و غیر مسلمان. مردم پیرو ادیان دیگر مانند سیک ها، هندوها و مسیحیان که در این شهر در حال

 زندگی می باشند جمعیتشان نسبت به مسلمانان بسیار کمتر است در واقع مسلمانان در این شهر در اکثریت هستند.

زبان های مورد استفاده در این شهر:

مردم در این شهر به زبان های اردو، پوتواری و پنجابی صحبت می کنند اما زبان مشترک میان مردم همان زبان ملی "اردو" می باشد.

وضعیت آب و هوا:این شهر به علت نزدیکی به شهر اسلام آباد (مناطق جنگلی و پوشیده از درخت) در تابستان وهمین طور در زمیستان-که عموماً مناطق دیگر آب و هوای خشک دارند دارای آب و هوای مرطوب است. در فصل تابستان تند بادهاو رعد و برق ها ساختمان ها وخانه های شهر را از بین می برند. سرعت این تند بادها حدود 168کیلومتر بر ساعت براورد شده است.

در این شهر به علت موقعیت جغرافیایی و واقع شدن در شمال کشور باران زیاد می بارد که میزان آن سالانه990میلی متر محاسبه گردیده، که بیشتر در فصل  تابستان در زمان بارش باران های فصلی مسوم به "مون سون"می بارد.

دما معمولاً در تابستان به50 درجه سانتی گراد و در زمستان به حداقل 4 درجه سانتی گراد می رسد.

 تاریخچه شهر راولپندی:  این شهر قدمت چند هزار ساله دارد و از وجود بناهای قدیمی و معماری به کار رفته شده در ساخت آن بناها می توان دریافت که قدمت شهر راولپندی به

زمان  بودایی ها بر می گردد. عده زیادی در آن زمان در این شهر سکونت داشته و آن را به نام "گنج پور"یا "گجن

 پور"می شناخته اند. پانصد سال قبل و در زمان حکومت  مغولان این شهر به نام "فتح پور" مشهور بوده است. این شهر در حمله ی "وایت هن" به طور کامل نابود شد و بعدها توسط سلطان محمود غزنوی در سال های 979- 1030 باز پس گیری و به  فرمانده ی منطقه "گهکهر" واگذار گردید.

 این شهر درسال 1493میلادی توسط "جهندا خان"یکی دیگر از فرماندهان " گهکهر" بازسازی شد و نامش از روستای "راول" برگرفته و به  راولپندی تبیدل گردیده.به

گفته ی "عزیز ملک" محقق سرشناس پاکستانی، حاکمی به نام"جنداخان" در قرن هجدهم میلادی حاکم این شهر شد و تمام توجه خود را به پیشرفت و آبادانی آن معطوف داشت.

او تاجران را از گوشه وکنار دعوت به همکاری و تشویق نمود تا به این شهر بیایند وبه سرمایه گزاری در این شهر بپردازند.

  راولپندی تحت سلطه ی اروپایی ها:

 درسال1851میلادی راولپندی مرکز فرماندهی ارتش انگلستان بوده و به همین دلیل پروژه ساخت راه آهن درسال 1880میلادی در این شهر آغاز گردید و در تاریخ یکم ژانویه

سال1886میلادی اولین قطار وارد این شهر شد که بعد ها "لرد دلویزی"نامیده شد و به بزرگترین راه آهن منطقه تبدیل گردید.

این شهر در زمان حکومت انگلیس ها در هندوستان مرکز

 فرماندهی ارتش بریتانیا بوده و راه آهن این شهر درسال 1867میلادی جهت تامین اهداف و اقلام نظامی ارتش و منافع اقتصادی کمپانی هند شرقی به راه آهن شمال غرب و به پیشاور متصل شد.

وقایع  مهم تاریخی:

1- ترور اوّلین نخست وزیر پاکستان "لیاقت علی خان" در باغ لیاقت این شهر (که به نام وی نام گزاری گردید و در آن زمان به باغ کمپانی مشهور بود) در سال 1951میلادی.

2- به دار آویخته شدن ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پاکستان و پدر بی نظیر بوتو در این شهر در سال 1979میلادی.

3- ترور بی نظیر بوتو نخست وزیر پاکستان در 27 دسامبر سال 2007میلادی.

دانشگاهای این شهر

دانشگاه بارانی: دانشگاه بارانی درسال1994میلادی از دانشکده فلاحی (این دانشکده صرفا جهت تدریس و تحقیق در امور  کشاورزی تاسیس گردید)

 جدا و خود به دانشگاهی مستقل تبدیل شد. در این دانشگاه رشته های فیزیک، شیمی، پزشکی، مهندسی، کامپیوتر، جانور شناسی و گیاه شناسی نیز در کنار رشته های تخصصی علوم کشاورزی تا سطح "دکترا"  تدریس می شود . دانشگاه فاطمه جناح: دانشگاه فاطمه جناح  اوّلین مرکز تحصیلات عالی بانوان در پاکستان می باشدکه در سال 1998میلادیدر محل سابق کاخ ریاست جمهوری و نخست وزیری پاکستان و به   نام فاطمه جناح خواهر محمد علی جناح ساخته شده است.دانشگاه فاطمه جناح در زمان نوازشریف نخست وزیر وقت و در محل اسبق کاخ نخست وزیری افتتاح گردید و تحت نظارت وزارت آموزش عالی ایالت پنجاب فعالیت آموزشی خود را آغاز نمود. در این دانشگاه رشته های علوم انسانی، پزشکی، هنر و مدیریت بازرگانی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تدریس می شود و در حال حاضر دارای سه هزار دانشجو می باشد.

دانشگاه ناست:

 بعد از بوجود آمدن پاکستان   درسال 1947میلادی مهمترین مسئله، آموزش  ارتش بود لذا در همان سال دبیرستانی به نام "دبیرستان سیگنال" برای همین منظور  ساخته شد و بعدها به"دانشکده سیگنال " تبدیل گردید. همین طور در سال1948میلادی دانشکده مهندسی به نام"دانشکده مهندسی "(MCE) در سیالکوت ساخته شدکه این در سال 1951میلادی به رسالپور منتقل گردید.در همین سال دبیرستان سیگنال تبدیل به دانشکده گردید. در سال 1981میلادی تدریس سطح لیسانس "بی.اس.سی" در

(CEME) شروع شد و در سال 1984میلادی ازکویته به  به راولپندی منتقل گردید. و نیز درسال 1986 م (CAE)  به  آکادمی "پی. ای. اف" رسالپور منتقل گردید. درسال 1991میلادی این دانشکده ها یکی گردید و دانشگاه"ناست" بوجود آمد که با نام دانشگاه علوم جدید و تکنولوژی نیز شناخته می شود. در این دانشگاه رشته های

کامپیوتر، مهندسی و علوم پزشکی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری تدریس می شود. 

 دانشگاه بین المللی رفاه: این دانشگاه در سال 2002 میلادی با همکاری " انجمن پزشکی اسلامی" ساخته شد و از دانشکده پزشکی اسلامی به دانشگاه بین المللی رفاه تبدیل گردید. این دانشگاه تحت پوشش حکومت مرکزی این کشور می باشد. دانشکده اصلی آن(IIMC) در ساختمان قدیم دادگاه عالی پاکستان"سوپریم کورت" قرار دارد. این دانشگاه در رشته های مهندسی، پزشکی، کامپیوتر، روابط عمومی و تجارت اسلامی در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری مشغول تدریس می باشد.

 دانشکده های این شهر:

دانشکده اصغر مال: ساختمان جدید دبیرستان "سناتن درام" در سال1914میلادی ساخته شد و به حکم حکومت پنجاب با همین اسم به دانشکده تبدیل گشت. پس از آن در 19  اکتبر سال 1948میلادی  این دانشکده به دانشکده اصغرمال تغییر نام داد. این ساختمان به هفت بخش تقسیم می شود. 1.بخش اداری  2. بخش علم وفن آوری  3.ساختمان فیصل   4.ساختمان جوهر  5.ساختمان جناح  6.ساختمان دانش آموزان ارشد  7. ساختمان مدیریت. در این دانشکده رشته هایی مانند زبان های انگلیسی، اردو، فارسی، عربی، پاکستان شناسی، علوم اسلامی و علوم انسانی تدریس می گردد.

دانشکده گوردن: این دانشکده ابتدا درسال 1893میلادی در زمین یک معبد  و به صورت یک دبیرستان غیرانتفاعی با نام" بایبل" راه اندازی شد .که مختص مسیحی ها بوده و در خارج از شهر راولپندی قرار داشت، اما با گذشت زمان این دانشکده در مرکز شهر قرار گرفت. اوّلین بار و در سال 1911میلادی "دکتر راف رندلز استیورت" رشته های گیاه شناسی، حیوان شناسی و بهداشت عمومی را تا سطح دیپلم در این دانشکده تدریس می کرد. وی همچنین رشته گیاه شناسی را در سال های1917 تا1960میلادی تدریس کرد و تا سال 1954مدیریت دانشکده را نیز به عهده داشت. در این دانشکده رشته های مدیریت بازرگانی، قضای عمومی، تاریخ، فناوری اطلاعات، علوم سیاسی، تربیت بدنی، علوم ارتباطات، تربیت معلم، زبان های نوین، موسیقی، تئاتر، علوم کشاورزی، فیزیک، شیمی، جنگل شناسی، پزشکی، ریاضیات، مهندسی پزشکی و سایر رشته های عمومی دیگر تدریس می شود.

  3. دانشکده هنرهای ملی: این دانشکده در ابتدا دبیرستان هنر به نام"مایو" بوده که به نام آقای " مایو"ساخته شد. آقای "لاک وود کیپلینگ" استاد خطاطی  و آقای" سیکالپیچر" نخستین مدیر این دانشکده بوده است

 دانشکده هاغیردولتی  : دراین شهر دانشکده های غیردولتی زیادی وجود دارد که مشهورترین آنها عبارتند از : دانشکده المیزان  راولپندی ( بازرگانی، حقوق و قانون)، دانشکده بازرگانی اندس، دانشکده مدیریت تکنولوژی، دانشکده عسکری، دانشکده فناوری بین الملل، دانشکده فناوری اطلاعات، دانشکده علوم بین الملل، دانشکده بازرگانی هاشمیز، دانشکده بازرگانی اسلامی جناح، دانشکده کیز، دانشکده بازرگانی آکسفورد ، دانشکده رایانه بیکن و دانشکده نور.

مراکز ورزشی شهر راولپندی

این شهر دارای مراکز ورزشی و ورزشگاه های متعددی است که از جمله مهم ترین آنها ورزشگاه کریکت راولپندی است که برای مسابقات جهانی هم مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این ورزشگاه ارتشی ریس کورس، ورزشگاه کریکت KRL، ورزشگاهCMTSD ورزشگاه کریکت پالایشگاه اتک، ورزشگاه چوگان بازی ارتش، ایستگاه نور هومک  و همین طور ورزشگاه فوتبال ارتش، ورزشگاه شهرداری و زمین ورزشی راه آهن شهرک مانگتال ازجمله مراکز ورزشی این شهر می باشند.

 راولپندی از نظر اقتصادی   :طبق آمار اعلام شده توسط مسؤلین شهر راولپندی دارای 939 واحد کارخانه است که حدود 35000 نفر در این کارخانه ها مشغول به کار می باشند. علاوه بر این حدود 1،974 کارگاه های صنایع دستی دراین شهر مشغول فعالیت است.

پالایشگاه شرکت نفت اتک تنها پالایشگاه نفت شمال  پاکستان درحومه راولپندی (در منطقه مورگاه نزدیک  بیمارستان فوجی) قرار دارد. چندین چاه نفت نیز در محدوده شهر راولپندی حفاری شده است. همچنین کارخانه های کامپیوتر سازی و ماشین آلات سنگین دباغی، پارچه بافی، کارخانه های سنگ بری و نیز فرآورده های غذائی در حومه راولپندی مشغول به کارند.تولیدات کشاورزی نیز سهم بسزایی در اقتصاد این منطقه دارد .سیب زمینی،گندم، میوه و سبزی جات  از محصولات عمده شهر راولپندی است.

انجمن های مشهور شهر

اسامی انجمن هایی که  با نام "ان جی- او" شناخته می شوند و برای رفع مشکلات مردم در این شهر مشغول به کارند به شرح زیر می باشد:

1.انجمن جمعیت پاکستان 2. انجمن الرحمان 3. انجمن "     NRSP" 4.بنیاد سکون 5.بنیاد دوستی و مرکز معصومین(ع)

این انجمن ها با هدف کمک به مردم این شهر از جهت اقتصادی، علمی و خدماتی مشغول به کار می باشند. 

وضعیت حمل و نقل درون و برون شهری: .

راه آهن: این شهر دارای راه آهنی بزرگ و قدیمی است که درسال1880میلادی به دست اروپائی ها (که بر هندوستان

تسلط داشتند) ساخته شد. راه آهن  این شهر در" بازار صدر " واقع بوده و به شبکه راه آهن کشور متصل می باشد. در گذشته این راه آهن صرفا برای مقاصد نظامی استفاده می گردید ولی با گذشت زمان تغییر کاربری داده و به حمل و نقل مسافران و بار می پردازد.                                                  

  .حمل ونقل هوایی: فرودگاه بین المللی اسلام آباد  در شهر راولپندی قرار دارد که در سال2008میلادی به فرودگاه بین المللی "بی نظیر بوتو" تغییر نام یافت. پروازهای بین المللی و داخلی در این فرودگاه انجام می شود. نام تجاری شرکت هواپیمایی پاکستان PIA می باشد و از شرکت های دیگر می توان شرکت هواپیماییAIRBLUE  را نام برد.

 آزاد راه ها و بزرگ راه ها:

 در سال 2008میلادی بزرگ راه " مری " توسط نخست وزیر پاکستان سید یوسف رضا گیلانی به بزرگ راه بی نظیر بوتو تغییر نام داده شد. این بزرگراه از بازار صدر شروع شده و پس از گذر از باغ لیاقت،  میدان کمیته و میدان چاندی به فیض آباد و از آنجا به خیابان مری وصل می شود. همین طور بزرگ راه های لاهور و پیشاور که "موتور وی" گفته می شود نیز از جمله آزاد راه های این شهر به حساب می آیند. ترمینال مرکزی این شهر نیز در منطقه "پیر ودهائی" است و به ترمینال عمومی اتوبوس مشهور است و برای تمام مناطق پاکستان سرویس دارد.

دریاچه و رودخانه: دریاچه ی "دریاچه راول" که به صورت مصنوعی ساخته شده است در این شهر قرار دارد و  آب مورد نیاز مردم شهر راولپندی و اسلام آباد را تامین می

کند. وسعت این دریاچه حدود 8.8 کیلومتر است. این دریاچه و پارک بزرگی که در کنارش ساخته شده از مکان  های تفریحی بزرگ دو شهر راولپندی و اسلام آباد  محسوب می شود. علاوه بر این یک رودخانه کوچک نیز از وسط شهر می گذرد که "ناله لئی" نام دارد.

مراکز قضائی و زندان: مراکز قضائی این شهر شامل دادگاه عالی و دادگستری شهر می باشد.

1.دادگاه عالی راولپندی: این دادگاه که به نام "های کورت راولپندی رجستری"شناخته می شود وظیفه نظارت بر دادگستری های راولپندی را بر عهده داشته و خود بخشی از دادگاه عالی (های کورت لاهور) ایالت پنجاب می باشد و

 در منطقه ای به نام مورگاه قرار دارد. کسانی که بعد از دادگستری های شهر می خواهند به  مراجع قضائی بالاتر رجوع کنند می تواند به این دادگاه مراجعه نمایند.

دادگستری ها: دادگستری های این شهر به دو بخش تقسیم می شود: دادگستری ابتدائی(سیویل کورت) و دادگستری عالی (سیشن/دیستریک کورت).

دادگستری ابتدائی: این دادگاه ها تا محدوده ماده سی اختیارات دارند. این محدودیت در قانون  کشور معین شده و هر جرم به صورت کدهای خاص  نام گزاری شده است. قاضی که در این  محاکم قضاوت می نماید" سیویل جاج " گفته می شود این دادگستری ها در بازار صدر در منطقه ای به نام "کچهـــری" قرار دارند.

دادگستری عالی: این دادگستری ها مقامی بالا تر از دادگستری های ابتدائی هستند که در آن به جرم هایی که بالا تر از ماده سی قرار می گیرند رسیدگی می شود یا اینکه بعد از پیگیری در دادگستری های ابتدائی در ادامه دعوی به این دادگستری ها ارجاع می گردند.  این دادگستری ها هم به همان اسم "کچهــــــــری"در بازار صدر قرار دارند. این دادگستری ها قرار است از ساختمان قدیمی به ساختمان جدیدی  که در کنار پارک جناح ساخته شده است انتقال یابند.

زندان:  زندان مرکزی این شهر به نام " ادیاله جیل" در منطقه " ادیاله" قرار دارد.  این زندان در گذشته در محل دیگری بوده که هم اکنون آن مکان به  پارک جناح که یکی از اماکن تفریحی وگردشگری این شهر محسوب می گردد تبدیل شده است. زندان مرکزی در سال های بین1970میلادی تا 1980میلادی به دست ژنرال ضیاءالحق ساخته شد. در گذشته فاصله ادیاله جیل از مرکز شهر حدود 25 کیلومتر بود اما در حال حاضر به دلیل گسترش شهر جزئی از راولپندی محسوب می شود.

 مراکز خرید:

راجه بازار: راجه بازار که یکی از قدیمی ترین بازارهای پاکستان می باشد و در مرکز شهر قرار دارد. در این بازار اقلام مختلفی شامل پارچه، وسائل الکترونیکی، وسائل خانه و دیگر اجناس فروخته می شوند. این بازار به بازارچه های مختلفی مانند موتی بازار، صرافه بازار،کشمیری بازار و اردو بازار تقسیم می شود که در آنها انواع محصولات و اقلام به فروش می رسند. موتی بازار: موتی بازار با قدمتی بیش از صد سال ازمهمترین بازارهای شهر راولپندی به حساب می آید.سنگ بنای این بازار در سال 1901میلادی به دست آقای "موتی لال نهرو" گذارده شد و همنام آن شخص نام این بازار"موتی بازار" شد. علت نامگذاری قلعه همجوار این بازارچه به این نام این است که آقای موتی لال نهرو برای نجات زنان هندی از رسم "ستی" آنان را در این مکان پناه می داد. زنانی که پناه می گرفتند در این محل با حرفه ی خیاطی وگلدوزی امرار معاش می کردند و در این بازار به فروش می رسید. بدین جهت این بازار مخصوص  زنان و نام آن "موتی بازار" شد. ولی به عقیده بعضی، چون این بازار مخصوص زنان است و به این جهت که در زبان اردو زن به گوهر یا موتی تشبیه می شود اسم "موتی بازار"را بر آن گذاشته اند. در حال حاضر بیش از 1200 مغازه در این بازار وجود دارد، که بیشتر آنها وسائل مخصوص به بانوان وکودکان را به فروش می رسانند.

صرافه بازار: بازار بزرگ فروش طلا و جواهر این  شهر به شار می آید.

کشمیری بازار: در این بازار انواع مختلفی از چرم به فروش می رسد.

اردو بازار: در این بازارکتب دینی وکتاب هایی که در دانشگاها، دانشکده ها و دبیرستان ها تدریس می شوند، لوازم تحریر و نوشته ابزار شامل دفترچه های طلاب، دفترچه های حساب  و غیره در این بازار به فروش می رسد.

بازار صدر: این بازار هم از بازار های قدیمی این شهرمی باشد که پاساژ "مال پلازه" که بزرگترین پاساژ این شهر است در آن وجود دارد  و می توان در آن با پول های رایج همه کشورها خرید نمود. بازار صدر در خیابان مال که به "مال رود" مشهور است واقع گردیده است. هتل های مرکزی مانند پی. سی هتل و بانک های تجاری، مغازه های لباس چرمی و پارچه ای و نیز مرکز خرید کامپیوتر و وسائل الکترونیکی و برقی نیز در این خیابان قرار دارند

.سینماهای شهر: سینماهای این شهر به نام های ناز سینما، سیروز سینما، سینما "فلکه" راجه بازار، سینمای قدیمی به نام تصویر محل در منطقه لال کرتی، نوالتی سینما و سینماهای گلستان، شبستان، خورشید و سین پکس در جناح پارک، اسباب تفریح مردم را فراهم می کنند.

هتل های مشهور:این شهر دارای هتل های زیادی است که بیشتر آنها زیبا و لوکس می باشند اما هتل پی .سی و هتل فلشمنت که هردو در خیابان صدر واقع شده اند، بزرگترین و معروف ترین هتل های شهر هستند.

پارک ها:پارک های معروف شهر مانند پارک جناح، ایوب پارک، نواز شریف پارک و غیره جلوه زیبایی به شهر بخشیده اند و محل سرگرمی مردم شهر هستند. جناح پارک که در گذشته زندان مرکزی شهر بود اکنون در ساعات پایانی روز پذیرای بسیاری از جوانان و خانواده ها برای گذراندن اوقات فراغت می باشد. این پارک دارای مساحت تقریبی ده هزار متر مربع است.

 مراکز فرهنگی شهر راولپندی:

شورای هنری: شورای فرهنگی به نام " آرت کنسول"یا " آرت گالری" امور فرهنگی و هنری مانند برگزاری نمایشگاه های خطاطی و نقاشی را بر عهده دارد. موزه ارتشی: در این موزه وسائل جنگی و نظامی خصوصاَ وسائلی که در جنگ های سال 1962 و سال1972 میلادی استفاده شد به نمایش گزاشته شده است. موزه مشهور این شهر واقع در منطقه" تکسیلا" از قدیم ترین موزهای پاکستان می باشد.

کتاب خانه های عمومی:

 این شهر دارای دو کتاب خانه عمومی به نام های کتاب خانه شهرداری و کتاب خانه اردوگاه می باشد.

  کتاب خانه شهرداری:  این کتاب خانه قدیمی ترین کتاب خانه شهر می باشد که درسال 1868میلادی  ساخته و در مرکز شهر و در محل" باغ لیاقت"  قرار دارد. این کتاب خانه دارای48000 جلد کتاب می باشد.

 کتاب خانه اردوگاه: این کتاب خانه درسال 1891میلادی توسط برادران هندو آقایان سردار سجن سنگ و سردارکرپال سنگ، در محیطی غالب بر 8334 متر مربع ساخته شده است. این کتاب خانه دارای 50000 جلد کتاب می باشد.

مساجد، مدارس دینی، قلعه ها وکلیساهای مشهور مساجد: مسجد گل داد خان واقع درخیابان مری و مسجد عبدالله راجه بازار(دنگی کهوهی) که از مراکز بزرگ وهابیت می باشد. قلعه ها: قلعه های قدیمی همچون "پرانا قلعه" واقع در راجه بازار و " فروال قلعه سوهان" که در منطقه روات واقع گردیده است از جمله مراکز تاریخی این شهر به حساب می آیند.

  مدارس دینی مشهور و بزرگ:

مجتمع شهید صدرراولپندی: مدرسه مرکزی شیعیان که به تدریس دروس حوزوی می پردازد. این مدرسه در محیطی غالب بر پنج هزار و هشت صد و هشتاد متر مربع بنا گردیده است. این مدرسه در سال 1982میلادی وقف گردید و سرپرست این مدرسه حجة الاسلام آقای سید امیرحسین حسنی می باشدکه اکنون در انگلستان زندگی می کند. حدود صد نفر از این مرکز فارغ تحصیل شده و برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم عزیمت نموده اند.

مدرسه ضیاءالعلوم:

 مدرسه ی بزرگ "ضیاء العلوم"یک مرکز دینی اهل تسنن می باشد. این مدرسه دارای محیطی غالب بر17000 متر مربع می باشد و در سال 1973میلادی وقف گردید. این مدرسه دارای ساختمانی برای طلبه های خواهر که مبنی و به نام "جامعه آمنه ضیاءالبنات" می باشد.                                  کلیساها و معابد این شهر:

کلیسا های "ایس تی پول چرچ" واقع در خیابان دی مال صدر وکلیسای "یو پی چرچ" واقع در راجه بازار از جمله معروف ترین کلیسا های شهر هستند.

 جشن ها و مراسمات مهم دینی: مراسماتی که در ایام ولادت یا شهادت ائمه (ع) یا ایام ولادت خلفاء و صحابه برگزار می گردند و همچنین مراسم عید فطر و عید قربان.جشن میلاد حضرت محمد(ص) و جشن میلاد مولای متقیان حضرت علی علیه السلام وائمه اطهار (ع): مردم اعم از شیعه و سنی این ایام مبارک را جشن گرفته و به آزین بندی خیابان ها  می پردازند و محافل جشن بر پا می کنند.

عیـــد فــــطر:  دولت تعطیلات چهار تا پنج روزه ای را به مناسبت این عید اعلام می کند و مردم بعد از اقامه نمازعید به خانه یک دیگر می روند و این عید عزیز را به یکدیگرتبریک می گویند.در این روز رسم دیرینه  "حـــــــــــــنا بندان" اجرا می شود. در این سنت قدیمی زنان و دختران جوان در روز عید دست های خود را حنا می زنند.

 عید قــــربان: روز دهم ذی الحجه مردم شهر مانند شهرهای دیگرلباس های نو بر تن کرده و به تبعیت از حضرت ابراهیم (ع) و به یاد حضرت اسماعیل(ع)  به قربانی کردن حیواناتی همچون گاو و گوسفند و شتر می پردازند. این عید نیز مانند عید فطر به مدت چهار تا پنج روز تعطیل بوده و مردم به دید و بازدید می پردازند. گوشت های قربانی نیز بین نیازمندان و خانواده و فامیل تقسیم می گردد.

مراســـم بزرگداشت صـــحابه:

برادران اهل تسنن روزهای ولادت صحابه را جشن می گیرند و در مساجد محافل قرائت قرآن و مولودی خوانی برگزار می کنند و در روز مرگ آنها نیز مراسم سوگواری برگزار می نمایند.

ختم یازدهم : یکی از مشهورترین برنامه های برادران اهل تسنن ختم یازدهم است که به نام "یاروین (یازدهمین) شریف" مشهور است. این روز منسوب به "حضـــــــــرت عبــــــــــدالقـــــادرگیــــــــلانی" می باشد که در بغداد مدفون است. (در ضمن برادران اهل تسنن روز یازدهم هر ماه را به برگزاری مراسماتی در مدح حضرت رسول اکرم (ص) می پردازند.)                                      

             مراسم سوگواری اهل بیت(ع): ماه محرم الحرام در این شهر و مانند تمامی شهرهای پاکستان مردم مختلف از سنی تا شیعه همگی به اقامه عزا در ماتم شهادت حضرت امام حسین علیه السلام می پردازند. در این ماه در تمامی حسینیه های شهر مراسم روضه خوانی برگزار می شود و مردم ازگوشه وکنار در آن مراسمات شرکت می نمایند. شیعیان لباس سیاه پوشیده و بر سر در خانه های خود" عَلــــــــم سیـــــاه" آویزان می کنند.

از روز سوّم این ماه هیئات عزاداری مراسمات خود را شروع می کنند و به سینه زنی و زنجیر زنی می پردازند. از روز هفتم این ماه هیئت بزرگ در مرکز شهر برگزارمی شود که متشکل از تمامی هیئات عزاداری شهر است. روز دهم محرم، که تعطیل رسمی است، تمامی مردم و هیئات عزاداری در مرکز شهر گردهم آمده و روز عاشورا را به یاد سالار شهیدان گرامی می دارند و به اقامه عزا می پردازند. در شب "شــــــام غـــــریبان" مردم در حسینیه های شهر گرد آمده و ضمن خاموش کردن تمامی چراغ های شهر به اقامه عزا می پردازند.

اربعین حسینی (ع):  آن روز به مناسبت چهلم  حضرت امام حسین علیه السلام مراسم روضه خوانی اقامه عزا در مرکزشهر برگزار می شود. مراسمات چهلم امام حسین علیه السلام از پانزدهم صفرتا بیست دوّم برگزار می شود و همین طور تمام ماه صفر تا هشتم ربیع الاوّل مراسم سوگواری برگزار می گردد.مردم راولپندی به اقامه عزا در ایام شهادت ائمه اطهار علیهم السلام و همچنین روز وفات حضرت ابو طا لب (ع) وحضرت خدیجه سلام الله علیها می پردازند.

مراسمات ملی: مردم ایامی مانند روز اقبال، روز جناح، روز فاطمه جناح، روز ملی پاکستان و امثال آنها را جشن می گیرند.

روز ملی: روز 14 اگست سال 1947 میلادی پاکستان از هندوستان جدا شد و آن روز به عنوان روز ملی نامیده شد.

پاورقی:

1- به روایت "رساله جهانگیری"در قرن 17میلادی، یک سردار هندو مذهب به نام"راول" از عشیره گهکر در یک قلعه ی قدیمی محلی را آباد نمود که این محل به مرور زمان به صورت شهری بزرگ در آمد. در زبان "گکهرن" ، پندی به معنای محل و جای آباد می باشد( روستا) و راول هم یعنی سکونت راولها و به همین جهت نام این شهر راولپندی گذارده شد. در ضمن رودی هم به این نام در فاصله بین اسلام آباد و راولپندی جریان دارد.

2- National University of Science and Technology

3   اصلش شاید "همایون" و یکی ازثروتمندان بوده است.

4 در ابتدا این فرودگاه در منطقه "چکلاله" که در شهر راولپندی واقع است ساخته شده بود و وقتی که پایتخت به اسلام آباد منتقل گردید به اسلام آباد مشهور شد .

High  court  Rawalpindi Registry5

6 Civil Court Rawalpindi 

7District Court/Session Court  

8 Civil Judge

9 رسم "ستی"رسمی است که بیوه ای که شوهرش مرده باشد را همراه جسد شوهر می سوزاندند.

10 درسال 1984م استفاده از این پارک برای عموم ممنوع گردید و تنها برای حبس افرادی که ضد رژیم وقت بوده اند مورد استفاده قرارگرفت. وزیر اسبق، ذوالفقارعلی بوتو به دستور ژنرال ضیاءالحق در زندان همین پارک به مدت یکسال محبوس گردید و در دادگاه عالی ایالت پنجاب طی یک محاکمه به اعدام محکوم شد و در 4 اپریل سال 1979م در این زندان به وسیلۀ طناب دار اعدام گردید.

 

  

شماره صفحه

فهرست

ردیف

6

محدوده جغرافیایی

1

7

جمعیت این شهر

2

8

زبانهای مورد استفاده این شهر

3

8

وضعیت آب و هوا

4

9

تاریخچه شهر راولپندی

5

11

راولپندی تحت سلطه اروپایی ها

6

11

وقایع مهم تاریخی

7

12

دانشگاهی این شهر

8

12

دانشگاه بارانی

9

13

دانشگاه فاطمه جناح

10

14

دانشگاه ناست

11

15

دانشگاه بین المللی رفاه

12

16

دانشکده های این شهر

13

17

دانشکده گوردن

14

18

دانشکده هنر های ملی

15

19

دانشکده های غیر دولتی

16

19

مراکز ورزشی شهر راولپندی

17

20

راولپندی از نظر اقتصادی

18

21

انجمن های مشهور شهر

19

22

وضعیت حمل و نقل دورن و برون شهر

20

23

حمل و نقل هوایی

21

23

آزاد راه ها و بزرگ راه ها

22

24

دریاچه و رودخانه

23

25

مرکز قضایی و زندان

24

25

داد گاه عالی راولپندی

25

25

دادگستری ها

26

26

دادگستری ابتدائی

27

26

دادگستری عالی

28

27

زندان

29

28

مراکز خرید

30

28

راجه بازار

31

30

صرافه بازار

32

30

اردو بازار

33

30

بازار صدر

34

31

سینما های شهر

35

32

هتل های مشهور

36

32

پارکها

37

32

مراکز فرهنگی شهر راولپندی

38

33

کتابخانه های عمومی

39

34

کتابخانه شهرداری

40

34

کتابخانه اردو گاه

41

35

مساجد مدارس دینی، قلعه ها و کلیسا های مشهور

42

35

مدارس دینی مشهور و بزرگ

43

35

مجتمع شهید صدر راولپندی

44

36

مدرسه ضیاء العلوم

45

36

کلیسا ها و معابد این شهر

46

36

جشن ها و مراسم های مهم

47

36

مراسمات دینی

48

37

عیدالفطر

49

37

عیدقربان

50

38

مراسم بزرگداشت صحابه

51

38

ختم یازدهم

52

39

مراسم سوگواری اهلبیت(ع)

53

40

چهلم امام حسین(ع)

54

41

مراسمات ملی

55

42

پاورقی ها

56

43

پاورقی ها

57

44-49

عکس های راولپندی

58

  

 

 

                                               

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 7467
Visitorsofday : 92
Visitorsofpage : 588869
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.4391

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت