دوشنبه ٠٣ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
سمعی و بصری خانه فرهنگ ا.ج.ایران راولپندی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

سازمان فرهنگي لوك ورثه

 
 


برقراري آداب و رسومات و حفظ و نگهداري آنان باعث شناخت هر ملت و كشوري مي باشد و كشوري كه آداب و رسوم خود را به فراموشي بسپارد گويي خود را و سر نوشت خود را به فراموشي سپرده است . همانند كشورهاي آسيايي آفريقايي، پاكستان نيز در مرحله ي حساسي قرار دارد، پاكستان علاوه بر حفظ و نگهداري وزنده نمودن آداب و رسوم و فرهنگ و تمدن خود بايد مسائل مختلف مالي و اقتصادي را نيز حل نمايد . البته مسئله ي فرهنگ و تمدن به جدي حائز اهميت است كه هيچ ملتي با به فراموشي سپردن فرهنگ و تمدن خود نمي تواند در ديگر مسائل پيشرفت نمايد"لوك ورثه" سازماني است كه درحفظ و نگهداري نشر و گسترش و معرفي موارد فوق به تمامي دنيا فعاليت مي نمايد. در يك جمله مي توانيم بگوييم "سازمان آثار فرهنگي".
از اهداف اصلي و كليدي اين سازمان جمع آوري روايتها و فرهنگهايي كه بر زبان هاي مردم جاري مي باشد و تحقيق در مورد صحت آنان همچنين حفظ و نگهداري و نشر آن مي توان نام برد اين سازمان در سال 1947 م تاسيس گرديد.
هر چند تا 10 سال پيش فعاليتهاي اين سازمان به طور آرامي در حال پيشرفت بود ، اما امروزه اين سازمان فعاليتهاي خود را بسيار گسترش داده و به تمدن و فرهنگ پاكستان در مناطق مختلف رنگي تازه بخشيده است.
پاكستان هر چند از كشورهاي كوچك جهان سوم به شمار مي رود اما داراي تمدن بزرگي است اين كشور محل سكونت عارفان و صوفيان عظيم الشاني مي باشد. سرزمين ترانه هاي زيبا، داستانهاي عاشقانه ي خواندني و رز مايش هاي دلا و ران بزرگ است . برخي از مردم تصور مي كنند اين سازمان، محلي است كه به تحقيق در مورد فرهنگهاي مرده مي پردازد و قصد دارد تا بارنگ نمودن آنها آن را درميان مردم به زور بگنجاند ، در حالي كه اين تصور ابهام و اشتباهي بيش نيست.
لوك ورثه سازماني است كه به حفظ و نگهداري فرهنگهاي موجود در جامعه (زنده) و گستراندن و معرفي آن به نسلهاي بعدي مشغول مي باشد و تنها با ذكر نام و خاطره فرهنگهاي گذشته تلاش دارد ملت را از اصليتها و فرهنگهايشان باخبر نمايد.
چرا لوك ورثه :
از حدود 1 قرن ترقي و پيشرفت در علوم مختلف و كشانده شدن آن به شهرهاي پاكستان وسيله اي براي قلع وقمع آثار باستاني واز بين رفتن فرهنگهاي زيباي مردم مناطق مختلف گرديد. وصفاي خانه هاي گلي در سايه ي زندانهاي بلند چند طبقه براي هميشه سرد گرديد. براي جلوگيري از اين زيان كمبود سازماني براي حفظ آثار فرهنگي و تمدن به شدت احساس گرديد البته هدف اين سازمان هرگز اين نبوده و نيست كه جلوي ترقي و پيشرفت تكنولوژي را بگيرد و يا با آن مخالفت نمايد، بلكه هدف آن زنده نگه داشتن فرهنگهاي اصيل ومطابقت دادن آن با دنياي امروزي باشد تا نسلهاي جديد با زبان و روش جديد بتوانند اين آداب و رسوم را درك نمايند و آن را حفظ كنند و فقط به علت قديمي جلوه دادن آن باعث دوري و اجتناب نگردد، در واقع لوك ورثه مسئوليت بررگي برگردن خود دارد مسئوليتي به بزرگي سالهاي از دست رفته و سالهاي پيش رو.
بازگويي و بازيابي فرهنگ ها و آداب و رسوم نسلهاي گذشته، حفظ آنها در بهترين مكانها و شرايط، سپس تبديل آن به قالب جديد و تحويل آن به نسل نو با قالبي جديد. اين سازمان در تلاش است كه پا به پاي تكنولوژي حركت نمايد و هر قدر كه تكنولوژي پيشرفت نمايد كار اين سازمان سنگين تر و دقيق تر مي گردد.
اهداف لوك ورثه:
تلاش و تحقيق:
اين سازمان داراي يك تيم سيار مي باشد كه با مسافرت به شهر ها و روستاهاي مختلف پاكستان به كسب اخبار و آداب و رسوم فرهنگي مختلف آن مناطق مي پردازد و با ضبط و فيلم برداري و يا ضبط صداي آن به جمع آوري آنها مي پردازد.
تامين گنجينه ي هنري:
اين سازمان باحفظ آداب و رسوم و فرهنگ مناطق مختلف پاكستان گنجينه اي ارزشمند براي محققان ، دانشجويان و علاقه مندان به فرهنگ و هنر فراهم مي نمايد و باعث حفظ آثار براي نسل هاي آينده خواهد گرديد.احياء آداب و رسوم فرهنگي:
اين سازمان با جمع اين آثار قصد فرستادن اين آثار به موزه را ندارد و نه قصد دارد آن را تنها حفظ نمايد. بلكه اين سازمان با برنامه ريزي هاي مختلف و با كمك دولت قصد دارد اين آداب و رسوم را در جامعه باز گرداند تامردم اصالت و فرهنگ خود را هيچ گاه فراموش ننمايد.
معرفي آداب و روسم روايتي :
در دوران جديد آداب و رسوم به يك صنعت تبديل گرديده و ديگر به عنوان يك هنر ذاتي و شخصي شمرده نمي شود . اين يكي از نگراني هايي است كه كشور پاكستان با آن رو بر دست هنوز در صف وارد كنندگان صنعت همچون هنر و آداب و رسوم ايستاده است لوك ورثه با اين مسئله كاملاً آشنا است. لذا مي كوشد تا با افزايش روابط خود با سازمانهايي همچون يونسكو ، سازمان جهاني موزه ، سازمان آداب و رسوم فرهنگي در آسيا ، به معرفي هر چه بيشتر فرهنگهاي پاكستاني درميان مردم خود و ساير كشور هاي دنيا بپردازد.
نحوه عملكرد لوك ورثه:
1- بخش تحقيقاتي لوك ورثه:
اين بخش از سازمان با همكاري تيم سيار به تحقيق و بررسي هر چه بيشتر در مورد آداب و رسوم مناطق مختلف مي پردازد و با تشويق مردم به همكاري در اين زمينه برغناي تحقيقات خود مي افزايد.
بخش كتابخانه ي تخصصي:
اين بخش از سازمان شايد تنها كتابخانه دركل پاكستان باشد كه باچنين انبساطي به جمع آوري كتب فرهنگي مي پردازد . در اين كتابخانه كتابهاي فرهنگي در مورد آداب و رسوم شخصيتهاي هنري و افسانه اي، داستان هاي عاشقانه ي مناطق مختلف، مقالات درباره مناطق مختلف و فرهنگ و رسوم آنان و درباره نژاد هاي مردم در مناطق مختلف، نگهداري و جمع آوري مي گردد كه مي تواند گنجينه ي بسيار ارزشمندي براي علاقه مندان به شمار آيد.

واحد سمعي و بصري تخصصي:
در اين بخش از سازمان صدا ها نگهداري مي گردند.
داستانهايي كه توسط بزرگان هر روستا نسل به نسل رسيده و منتقل گشته.
ترانه هاي مختلف سنتي و مذهبي و ورزشي
ترانه هاي مخصوص در خصوص بچه ها
افسانه هاي متعلق به مناطق و مكانهاي عجيب و غريب
خوابهاي مختلفي كه توسط مردم ديده شده و تعبير آنها
ضرب المثل ها و طنزهاي قديمي
صحبت و نصيحت هاي بزرگان هر منطقه
وردهاي مخصوص براي مقاصد مختلف از تطهير ، درد و درمان ، جادو گري و.
در اين مورد بيش از ده ها هزار كاست و سي دي صوتي و تصويري وجود دارد كه از گرانبها ترين منابع مطالعاتي و تحقيقاتي به شمار مي آيد.
برنامه ريزي براي تامين بودجه براي تحقيقات:
براي نوشتن يك كتاب، مطالعه ي 10 كتاب و كپي برداري از آن كافي است، اما اين سازمان اعتقاد دارد مردم كتاب، فرهنگ و ادب هستند و هر فرد در جامعه برگي از اين كتاب عظيم است لذا اين بخش از سازمان به برنامه ريزي مالي براي تامين بودجه جهت تحقيقات همت مي گمارد . اين بخش مردم و ساير علاقه مندان را تشويق و تامين مي نمايد تا هر برگ از اين كتاب را خوانده و به فراهم نمودن برگهاي بيشتري از اين كتاب مدد نمايند.
بخش موسيقي:
اين بخش در نگهداري و جمع آوري موسيقي هاي اصيل و سنتي مناطق مختلف فعاليت مي نمايد، تا موسيقي اصيل و سنتي در انفجار موسيقي هاي جديد به فراموشي سپرده نشود.


سازمان موزه ورثهموزه ورثه در سال 1974م به عنوان يك بخش از سازمان لوك ورثه كار خود را آغاز نمود و با تلاش و كوشش فراوان توانست در سال 1981م خود را به عنوان يك سازمان مستقل و فعال ثبت نمايد و در اسلام آباد در منطقه اي به نام شكر پريان ساختمان بزرگي به خود اختصاص داده است در داخل اين موزه چيزهاي مختلفي وجود دارد. بايد گفت: اين موزه با موزه هاي معمولي تفاوت فراوان دارد چرا كه موزه هاي ديگر به نمايش آثار قديمي و عتيقه جات مي پردازد و قدمت برخي از وسائل موجود در آنها به هزاران سال مي رسد . اما اين موزه تنها به جمع آوري و نمايش هنر هاي دستي و تجسمي مي پردازد و هر ساله اشيا وچيز هاي جديد در داخل موزه جايگزين مي گردد.
از آنجايي كه اين موزه به يك سازمان مستقل تبديل گرديده تمامي هنر مندان در سرتاسر پاكستان را دعوت مي نمايد و تشويق مي كند تا با ارسال هنر هاي خود به اين موزه آن را در برابر ديد عموم قرار دهند.
در مورد نمايش آن اين موزه دو گونه عمل مي نمايد دارد. يكي همانند ساير موزه ها كه در ساعات اداري مورد بازديد عموم قرار مي گيرد و ديگري نمايش آزاد كه به صورت نمايشدر هر فصل بهار هر سال در منطقه ي شكر پريان اسلام آباد برگزار مي گردد . در اين نمايشگاه هنر مندان مختلف از نقاش و معمار گرفته تا حركات موزون محلي در آن به اجراي هنر مي پردازند . به گزارش اين سازمان ميانگين بازديد كنندگان از اين نمايش آزاد در 20 روز به بيش از 100 هزار نفر مي رسد و اين آمار سال در حال افزايش مي باشد. اين نمايش آزاد ، علاوه بر تشويق هنر مندان و ستايش هنر هاي آنان اين امكان را براي رسانه هاي گروهي فراهم مي نمايد تا هنر و سليقه و ذكاوت مردم پاكستان را به سر تاسر جهان معرفي نمايند و ساير مردم جهان را با هنر هاي مختلف مردم پاكستان آشنا نمايند.
نكته ي جالب توجه در اين نمايش اجراي هنري توسط هنر مندان درميان مردم مي باشد و هر هنر مندي، هنر خود را در معرض جع به نمايش مي گذارد و بدين بيان مردم با طرز كار و تهيه چيز هاي مختلف به صورت مستقيم مطلع مي شوند.
انبار موزه ي ورثه:
همانطور كه پيشاپيش گفته شد اين سازمان به نوآوري و تجدد اهميت زيادي قائل است و هر ساله آثار جديد را جايگزين آثار قديمي مي نمايد و مورد ديد عموم قرار مي دهد . شايد پرسيده شود آثار قديمي چه مي شود؟
اين موزه ساختمان بزرگ و مجهزي را براي انبار نمودن اين آثار اختصاص داده است . در اين انبار آثار هنري هر سال در طبقه بندي خاصي نگهداري مي شود ضمن حفاظت كامل از آثار در ذيل هر اثر نام پديد آورنده و توضيحات مفصل به همراه ريشه ي تاريخي آن ذكر گرديده و براي استفاده ي محققان و دانشجويان مي تواند جايگاه و منبع بسيار ارزشمندي باشد.
ارتباط اين سازمان با مراكز آموزشي:
همانطور كه مي دانيد ريشه ي هنر از سنين كودكي در افراد هنر مند ديده مي شود و چنانچه به آنها توجه گردد مي تواند باعث تبديل اين كودكان امروز به هنرمندان بزرگ فردا شود.
با توجه به اين موضوع سازمان موزه ورثه به رايزني با مدارس ابتدائي تا دانشگاه ها مي پردازد و با برگزاري مسابقات مختلف هنري از قبيل نقاشي ، طراحي ، هنر هاي دستي و... به شناسايي هنر مندان و پاكستاني كه استعداد هنري دارند مي پردازد و باعث تشويق جوانان و نوجوانان جهت پيگيري هنر خود مي شود.
بخش بين المللي:
از ديگر اقدامات ارزشمند اين موزه تاسيس بخش بين المللي آن است. طي اين برنامه اين موزه با همكاري دولت تمامي مهمانان خارجي اعم از سياسي و غير سياسي را به اين سازمان دعوت مي نمايد و با توضيح و نمايش آثار علاقه ي آنها را به فرهنگ و رسوم پاكستاني بيش از پيش مي نمايد. ارتباط با سازمان هاي هنري سراسر دنيا و استفاده از جديد تر ين اطلاعات و تكنيك هاي هنري ساير كشور ها جزء اهداف مي باشد تا كيفيت و كميت كارهاي هنري را افزايش دهد و با برنامه ريزي براي آينده راه را براي شكوفايي استعداد هاي هنر مندان هموار نمايد . از ديگر فعاليت هاي اين بخش برگزاري نمايشگاهها ي مختلف هنري از هنرمندان پاكستاني در خارج از پاكستان مي باشد.

      
***

 
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2619
Visitorsofday : 90
Visitorsofpage : 588867
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 2.5701

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت