يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠ فارسي|English|اردو
 
صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمایی از ارگ بم
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

" پارك جناح راولپندی"

 

                                                                 

در شهر راولپندي و در محلة "سول لاين" پاركي به عنوان "جناح" وجود دارد كه يكي از اماكن تفريحي و گردشگري اين شهر محسوب مي گردد و در ساعات پاياني روز بسياري از جوانان و خانواده ها براي گذراندن اوقات فراغت به اين پارك مي آيند. اين پارك كه داراي مساحت تقريبي ده هزار متر مربع مي باشد، قبل از تغيير كاربري، زندان مركزي شهر راولپندي بوده است.

در سالهاي گذشته،  نخست وزير اسبق ذوالفقار علی بوتو به دستور ژنرال ضياءالحق در اين زندان، به مدت كمتر از يكسال، محبوس گرديد و در دادگاه عالي ايالت پنجاب، طي يك محاكمه، به اعدام محكوم شد. بدين ترتيب ذوالفقار علي بوتو در اين زندان به وسيلة طناب دار، اعدام گرديد.

پس از آن در سال 1985م، اين زندان به 25 كيلومتري راولپندي، يعني منطقة " اَدْپاله" منتقل شد و به مدت ده سال اين زندان متروك گرديد. در سال 1997 م پس از گذشت ده سال، اين مكان تغيير كاربري پيدا نمود و از زندان متروكه به پارك بزرگي تبديل گرديد. نقشة پارك جناح در زمان دولت نواز شريف طراحي و اجرا گرديد و در زمان دولت ژنرال مشرف به بهره برداري رسيد و هم اكنون نزديك به يكسال است كه فعاليت خود را آغاز نموده و ورود براي عموم آزاد گرديده است. لازم بذكر است كه قبلاً فقط خانواده هاي ارتشی و بستگان درجه يك آنها، امكان استفاده از اين پارك را داشتند و ورود براي عموم آزاد نبوده است.

از جاذبه هاي اين پارك علاوه برفضاي سبز مناسب، گلهاي متنوع و زيبا ، آبنماهاي رنگي و... كه تصاوير گوياي آن مي باشند، بايستي به آثار فرهنگي آن نيز اشاره نمود. استفاده از مؤلفه هاي رايج در ايالات مختلف پاكستان بمنظور معرفي ويژگيها و جاذبه هاي هر يك از استانها، موجب گرديده كه فضاي عمومي پارك جناح، متمايز از ساير پاركها باشد.

                              

بعنوان مثال، همانگونه كه در تصوير ذيل مشاهده مي كنيد احداث تعدادي از آثار سفالگري كه متعلق به منطقة مولتان و بهاولپور است، نمادي از شاخصه هاي فرهنگي منطقة مذكور مي باشد كه بصورت بسيار زيبا و به بهترين شكل به تصوير كشيده شده است.

قسمتي ديگر از اين پارك عمومي با طراحي بسيار زيبا و سُنتي به پرندگاني نظير طاووس، اختصاص داده شده كه بر زيبايي هر چه بيشتر آن افزوده است. در تصوير كناري محل نگهداري اين پرندگان كه گرداگرد آن به وسيلة آب نماهاي رنگارنگ مُزين گرديده، نمايش داده شده است. لازم به ذكر است كه اين آب نماها در ساعات پاياني شب شروع به فعاليت مي نمايند. از ديگر بناهاي زيباي اين پارك، بناي چهار ستون آن است كه معروف به ستون وحدت " Unity Tower " مي باشند. هر يك از اين ستونها نماد يكي از ايالتهاي پاكستان(ايالت پنجاب، ايالت سرحد، ايالت بلوچستان، ايالت سند) است كه بصورت مجموعه اي در كنار هم و به نشانة وحدت ايالتهاي اين كشور طراحي گرديده است.

در كنار هر يك از اين ستونها تاريخچة فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي آن ايالت، بصورت تابلويي از جنس مس طراحي گرديده كه بيانگر تاريخ تمدن هر يك از ايالتهاي اين كشور مي باشد.

           

  

 

 

معرفي ستون ايالت پنجاب:

اولين ستون مربوط به ايالت پنجاب است و همانگونه كه در تصوير مي بينيد، در آن هر يك از ويژگي هاي فرهنگي اين ايالت بعنوان نماد برجستة آن طراحي گرديده است. بعنوان مثال در گوشة سمت راست تصوير و در قسمت فوقاني آن (شماره 1)، تصويري از برجهاي يك قلعه به چشم مي خورد كه نماد قلعة خاندان مغول و معروف به قلعة شاهي مي باشد. در قسمت پايين تر از بُرج شاهي، مسجد پادشاهي نقش بسته است ( شمارة 2) كه توسط اورنگ زيب عالمگير يكي از پادشاهان خاندان مغول بنا نهاده شده است و دومين و بزرگترين مسجد پاكستان پس از مسجد الفيصل در اسلام آباد مي باشد.

تصوير شمارة 3 نيز نشان دهندة يك خوشة گندم به نشانة آباداني و سرسبزي و همچنين نماد كشت گندم در اين ايالت مي باشد.

در اين اثر هُنري، تمثال مردان ايالت پنجاب با كلاه معروف پنجابي و سيبيل هاي سُنتي مردان اين منطقه به تصوير كشيده شده است (شمارة 4).

در قسمتي ديگر از اين تابلوي هُنري (شمارة 5)، آرامگاه علامه اقبال لاهوري ستارة شعر و ادب كشور پاكستان به چشم مي خورد .

تصوير ديگري كه با شمارة 6 مشخص گرديده تصويري از يك رأس گاو نر بوده كه نماد كشاورزي سُنتي و استفاده از گاوآهن در كشتزارها و مزارع اين ايالت است.

در قسمتي ديگر از اين اثر هنري كه با شمارة 7 نمايش داده شده است نماد بُرج پاكستان بوده كه در سال 1940م و در آستانة تأسيس پاكستان به عنوان نماد اين كشور در ايالت پنجاب احداث گرديد.

يكي ديگراز تصاوير موجود در تابلوي مذكور، متعلق به وسيلة نقلية سنتي و رايج در اين ايالت است و در زبان محلي به اين دُرُشكه ها " تانگه" گفته مي شود. (شمارة 8) در قسمت ديگري از اين اثر ارزشمند و در كنار درخت بَرگتْ ، بانوان اين ايالت به تصوير كشيده شده اند كه بيانگر پوشش زنان اين ايالت و نيز تبيين نقش زنان در اين ايالت مي پردازد. (شمارة 9).

در قسمت چپ تصوير نيز درختي را مشاهده مي نماييد كه نام محلي آن " بَرگَتْ" است. اين درخت تنومند، داراي برگهاي پهني بوده و به علت تنومندي اين گونة گياهي، بسياري از خوانندگان و نقالان در زير ساية آن مشغول به آواز خواني و نقالي مي گردند.

 معرفي ستون ايالت سرحد:

ستون ايالت سرحد دومين ستون از ستونهاي اتحاد بوده كه در پارك جناح واقع در راولپندي احداث گرديده است. اين ستون كه نام آن ستون ايالت سرحد مي باشد، مانند ساير ستونها در كنار خويش تابلويي از معرفي ويژگي هاي اين ايالت را، جاي داده است.

با كمي دقت برروي تابلوي هُنري ايالت سرحد در مي يابيم كه اولين اثر نقش بسته بر روي اين اثر زيبا مربوط به درة خيبر بوده كه اين دره در مرز افغانستان واقع شده است و مردم ايالت سرحد(پيشاور) از طريق اين دره به كشور افغانستان تردد مي نمايند.(تصوير شمارة1)

كاميون موجود درتصوير شمارة 2 نيز، بيانگر اهميت اين نوع وسيلة نقلية در اين ايالت مي باشد و نشان

دهندة اهميت ترانزيت جاده اي و يكي از شاخصه هاي حمل و نقل بين المللي در ايالت سرحد است.

در بخش فوقاني اين اثر ارزشمند كه با شمارة 3 نمايش داده شده است، دانشگاه پيشاور طراحي گرديده و نماد فرهنگي اين ايالت مي باشد . لازم به ذكر است كه اين دانشگاه قبل از تأسيس پاكستان احداث گرديده است.

مردان غيرتمند ايالت سرحد نيز با كُلاه مخصوص به اين ايالت و با پوششي كه به خشاب اسلحه مُزين گرديده، نمادي از جنگجويي، مقاومت و سختكوشي را در چشمان بازديد كنندگان تداعي مي نمايند.( شمارة 4)

ايالت سرحد نيز يكي ديگر از ايالتهاي كشور پاكستان مي باشد كه داراي راههاي ارتباطي ريلي است و بوسيلة خطوط راه آهن با ساير استانها مرتبط است. تصوير شمارة 5 ، نمادي از شبكة حمل و نقل ريلي بوده كه با طراحي يك دستگاه قطار ريلي به تصوير درآمده است.

تصوير شمارة 6 نيز نشان دهندة رقص سُنتي پشتونها مي باشد كه با  شمشير همراه است. اين رقص در زبان محلي "خُتَك دانس"(Khotak Dance) ناميده مي شود. (خُتك نام خانداني معروف در ايالت سرحد است)

در تصوير شمارة 7 علاوه بر نمايش پوشش ظاهري زنان ايالت سرحد به نقش فعال آنان در كانون خانواده نيز اشاره گرديده است. در تصوير مذكور زنان با حمل كوزه هاي گِلي بر روي سَر، نمايش داده شده اند . به اين كوزه ها در زبان محلي " گِراه" گفته مي شود و گاهي زنان ايالتهاي مختلف پاكستان با قرار دادن تعدادي از اين كوزه ها بر روي سَرشان آب، شير و ساير مايعات را حمل مي نمايند.

در قمت تحتاني اين تابلوي هُنري تصويري از گوسفندان به نمايش درآمده كه از يك سو بيانگر نقش و اهميت دامپروري واز سويي ديگر، وجود قبايل عشايري را در اين ايالت  به نمايش مي گذارد.( تصوير شمارة 8)

در تصوير شمارة 9 تمثالي از بودا به تصوير كشيده شده است كه بيانگر رُشد و ظهور مذهب بودا و نيز يكي از مشخصه هاي موزة بزرگ پيشاور در اين ايالت مي باشد.

در تصوير شمارة 10 نيز، وسيلة بازي بچه هاي اين ايالت به تصوير درآمده است.

آخرين تصوير اين تابلوي هُنري نيز به معرفي غذاي سُنتي مردمان اين ايالت پرداخته است. چَپَّلْ كباب نام محلي غذايي است كه از گوشت گوسفند (ترجيحاً برّه) تهيه مي شود و داراي طعم كم نظيري است.( تصوير شمارة 11)

 

معرفي ستون ايالت سند:

ستون ايالت سند سومين ستون از چهار ستون وحدت در پارك جناح مي باشد. در بخشهاي مختلف اين تابلوي ارزشمند هُنري هشت نماد فرهنگي از اين ايالت طراحي گرديده كه به اختصار به بيان هر يك از آنها مي پردازيم.

تصويري كه با شمارة 1 در اين اثر به نمايش درآمده، متعلق به آرامگاه بنيانگذار پاكستان در كراچي مي باشد.

تصوير شمارة دو نيز مردان ايالت سند را به نمايش گذاشته كه در حال تهية

 

شابلون براي طراحي بر روي پارچه مي باشد. چاپ بر روي پارچه در زبان محلي "اَجْرَكْ" گفته مي شود كه يكي از صنايع پُر رونق در اين ايالت محسوب مي گردد.

در قسمتي ديگر از اين اثر ارزشمند عمارت موهنجدارو به تصوير كشيده شده كه بيانگر تاريخ تمدن ايالت سند مي باشد.(تصوير شمارة 3)

صنعت ماهيگيري يكي ديگر از صنايع موجود در اين ايالت است كه تصوير شمارة 4 آنرا به نمايش گذاشته است.

پنجمين اثر هنري كه در ستون ايالت سند نقش بسته، مربوط به آرامگاه سَخي شهباز قَلندر مي باشد . وي داراي مقام ديني والايي است و اثالتاً اهل شهرستان مرند در نزديكي شهرتبريز در كشور ايران است. اسم اصلي وي عُثمان مَرندي مي باشد. آرامگاه حضرت سَخي شهباز در نزديكي حيدر آباد و در منطقة سهون شريف قرار دارد.

در قسمت مركزي اين اثر نفيس، سارباني ديده مي شود كه نماد باديه نشيني در اين ايالت است.(تصوير شمارة 6)

در قسمت ديگري از اين اثر ارزشمند و در سمت چپ آن ، بانوان اين ايالت به تصوير كشيده شده اند كه بيانگر پوشش زنان اين ايالت و نيز تبيين نقش زنان در اين ايالت مي پردازد. (شمارة 7).

در آخرين تصوير از اين اثر ارزشمند هُنري، (تصوير شمارة 8) درختان خُرما بعنوان نماد كشت و زرع در اين ايالت به نمايش درآمده است. اين ايالت داراي مقادير زيادي درخت خُرما بوده و محصول آن در سراسر پاكستان توزيع مي گردد.

معرفي ستون ايالت بلوچستان:

آخرين ستون از ستونهاي چهارگانة نماد وحدت در پارك جناح، متعلق به ايالت بلوچستان مي باشد. در كنار اين ستون نيز مانند ساير ستونهاي مذكور، تابلويي طراحي گرديده كه نمادهاي فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي اين ايالت در آن به تصوير كشيده شده است.

در قسمت فوقاني و سمت راستِ اين اثر ارزشمند، تعدادي شُتر به تصوير كشيده شده كه نماد وجود مناطق صحرايي و همچنين وجود باديه نشيني در اين ايالت مي باشد. (تصوير شمارة 1)

در تصوير شمارة 2 نيز ساكنان اين ايالت را در حال صيد ماهي نشان مي دهد كه بيانگر رونق اوضاع صيد در اين ايالت مي باشد. ايالت بلوچستان امروزه بواسطة وجود بندر گواتر، يكي از ايالتهاي پُر درآمد پاكستان محسوب مي گردد كه به يك قطب اقتصادي در منطقه تبديل گرديده است.

در قسمتي ديگر از اين تابلوي زيبا، عبور يك دستگاه قطار ريلي به تصوير كشيده شده كه علاوه بر معرفي اين استان به عنوان ايالت مجهز به خطوط راه آهن، بيانگر گوهستاني بودن برخي از مناطق موجود در اين ايالت مي باشد. (تصوير شمارة 3) 

در تصوير بعدي كه با شمارة 4 مشخص گرديده، كوره هاي آجُرپزي در اين ايالت به تصوير كشيده شده است كه يكي از صنايع ايالت بلوچستان محسوب مي گردد.

آخرين مسكن محل اقامت بنيانگذار جمهوري اسلامي پاكستان در شهر "زيارت" يكي ديگر از نمادهاي فرهنگي ايالت بلوچستان مي باشد كه در اين اثر ارزشمند به تصوير كشيده شده است. (تصوير شمارة 5)

وجود دامپروري در ايالت بلوچستان نيز يكي ديگر از مؤلفه هاي اقتصادي اين ايالت مي باشد كه در تصوير فوق توسط يك گوسفند به نمايش گذاشته شده است.(تصوير شمارة 6)

قسمتي ديگر از تابلوي فوق اختصاص  به تمثال مردان بلوچي دارد. كلاه بلوچي يكي از مشخصه هاي مردان اين ايالت است. در تصوير فوق دامپروري بعنوان يكي از نمادهاي اقتصادي در اين ايالت به شمار مي آيد. (تصوير شمارة 7)

آخرين و هشتمين قسمت از اين اثر هُنري به لحاظ اهميت آن اختصاص به صنعت معدن دارد. ايالت بلوچستان بدليل برخورداري از معادن غني طبيعي داراي ويژگي ممتازي نسبت به ساير ايالتهاي اين كشور مي باشد و هر از چند گاهي اين امر موجب گرديده كه شورشهايي جهت خودمختار شدن اين ايالت در پاكستان بر پا گردد. هر چند دولت مركزي توجة زيادي به رفاه و معيشت مردمان سختكوش اين استان نمي نمايد، ليكن وجود معادن و ذخاير عظيم طبيعي دراين استان مي تواند موجبات رونق اقتصادي و بهبود وضعيت معيشتي مردم را به همراه داشته باشد.

پس از معرفي چهار ستون پارك جناح كه نماد وحدت ايالتهاي كشور پاكستان مي باشد، نوبت به معرفي بخش ديگري از اين پارك مي رسد. در قسمت ورودي اين پارك با استفاده از كلاههاي سنتي هر يك از ايالتهاي اين كشور محلي به عنوان استراحتگاه احداث گرديده كه در تصوير شاهد آن هستيم.

 اين كلاههاي به ترتيب از سمت راست متعلق به ايالتهاي پنجاب(قهوه اي)، بلوچستان(سفيد)، سند و سرحد/پتاني (نارنجي) مي باشد.

از ديگر قسمتهاي اين مكان تفريحي، نمازخانة آن مي باشد كه مُزين به هُنر معماري موجود در شبه قاره مي باشد.

عكس روبرو نمايي از نمازخانة پارك جناح مي باشد.

 لازم به ذكر است كه اخيراً توسط شركت آمريكايي "مكدونالد" رستوراني در اين پارك تأسيس گرديده كه تنها رستوران مكدونالد در راولپندي و اسلام آباد مي باشد. اين رستوران نيز براي جلب نظر مشتري هاي خود اقدام به نصب تابلوي "لا اله الا الله محمداً رسول الله نموده است" كه در جاي خود قابل تأمل مي باشد

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
رمضان مبارک

سازمان ارتباطات اسلامی

نسیم نوروز

Mahjuba

Music  Festival

Inqlab

Hazrat Fatima s.a

hamara khusneeb dost

internation conference

حاج سلیمانی

سردار شہید قاسم سلیمانی

اولين يادواره بين المللي سرداران مقاومت حاج قاسم سليماني

صد جایی که باید در ایران ببینید

ضرب المثل

جشنوارہ اربعین

موسسہ دھخدا

جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان اصفهان سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان

آیین محبت

فراخوان علمی بیست و نهمین اجلاس سراسری نماز  با عنوان ” پیوند نماز ، خانه ، مدرسه و مسجد “

محرم

پايگاه اطلاع رساني ولايت

رياست جمهوري اسلامي ايران

معرفی خانه فرهنگ

بنیاد سعدی

حج و زیارت

اوقات شرعی

شبکه جام جم

خبرگزاری قرآنی

کتابخانه

آموزش زبان فارسی

تبیان سایت موسسه فرهنگی

ایرانیان خارج از کشور

دستور زبان فارسی

فارم خطاطی

IRIB

IRNA

آشنایی با شهر راولپندی

فیلم سینمائی ایران

روزنامه های پاکستان

کانال تلویزیون پاکستان

film pakistan

اردو خبرين
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 3546
Visitorsofday : 89
Visitorsofpage : 588733
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 2.4892

صفحه اصلی|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت